9 najważniejszych momentów kadry Adama Nawałki

Dzisiaj 60. urodziny obchodzi selekcjoner reprezentacji Polski, Adam Nawałka. W tym dniu wypada wspomnieć kilka ważnych momentów kadry, której dowódcą od listopada 2013 roku jest były trener m.in. Górnika Zabrze.

15.11.2013
Polska – Słowacja (0:2)

Pierwszy mecz pod wodzą Nawałki. To właśnie wtedy rozpoczął się proces selekcji piłkarzy, którzy mieli rozpocząć eliminacje do mistrzostw Europy we Francji. Początek drogi 60-letniego trenera nie był łatwy – mecze ze Słowacją oraz Irlandią nie napawały optymizmem, a powoływani piłkarze w większości kompletnie nie nadawali się do nowego projektu Nawałki. Jak się później okazało, kierunek rozwoju tej reprezentacji okazał się słuszny.

11.10.2014
Polska – Niemcy (2:0)

Historyczny mecz, po którym nic już nie było takie samo. Niemcy, po zdobyciu mistrzostwa świata w Brazylii, przyjechali do Warszawy bez kilku podstawowych piłkarzy. Nawałce i jego podopiecznym udało się zachować czyste konto, a Neuera pokonali Milik oraz Mila. Mówi się, że to ten mecz „zbudował kadrę”, a nasza reprezentacja uwierzyła we własne możliwości.

11.10.2015
Polska – Irlandia (2:1)

Mecz decydujący o awansie Polaków na mistrzostwa Europy we Francji. Po bramce Krychowiaka i wykorzystanym rzucie karnym przez gości wynik meczu ustalił Robert Lewandowski. Dla „Biało-czerwonych” był to drugi awans na Euro (w 2012 roku byliśmy gospodarzami i nie musieliśmy się kwalifikować na turniej). Praca Nawałki przyniosła efekt. Początkowo krytykowany pokazał, że jego metody są skuteczne. Jedziemy do Francji!!!

12.06.2016
Polska – Irlandia Północna (1:0)

Jeden z najważniejszych dni dla polskiego futbolu. W Saint-Etienne kadra Nawałki rozpoczynała Euro 2016. W pierwszym składzie w miejsce kontuzjowanego Kamila Grosickiego bardzo dobre zawody rozegrał Bartosz Kapustka. W drugiej połowie gola dającego zwycięstwo zdobył Arkadiusz Milik. Była to pierwsza wygrana reprezentacji Polski na mistrzostwach Europy.

25.06.2016
Szwajcaria – Polska (1:1, po rzutach karnych 5:6)

1/8 finału Euro 2016. Kadra Nawałki w grupie nie straciła żadnego gola i z drugiego miejsca awansowała do fazy pucharowej turnieju. Po golu Błaszczykowskiego w pierwszej połowie w 82. minucie Shaqiri niesamowitym strzałem zza pola karnego pokonał Fabiańskiego. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia i o awansie do ćwierćfinału decydowały rzuty karne. Polacy wykonywali je perfekcyjnie, a po stronie Szwajcarów pomylił się jedynie Granit Xhaka. Szał radości w obozie Polaków. Gramy dalej.

30.06.2016
Polska – Portugalia (1:1, po rzutach karnych 4:6)

Na Stade Velodrome, jednym z najpiękniejszych stadionów na świecie, Polacy grali o półfinał Euro 2016. Wszystko rozpoczęło się znakomicie dla „Biało-czerwonych”. Już w 2. minucie Robert Lewandowski wykończył akcję Kamila Grosickiego i to Polacy prowadzili 1:0. W 33. minucie wyrównali Portugalczycy – Renato Sanches pokonał Fabiańskiego i o wyniku meczu znów musiały zadecydować rzuty karne. Tym razem nasi rodacy nie byli tak skuteczni – strzał Błaszczykowskiego obronił Rui Patricio i to Portugalczycy awansowali do półfinału, a ostatecznie wygrali cały turniej.

11.11.2016
Rumunia – Polska 0:3

Trudny moment dla kadry Nawałki. Polacy nie mogli sobie pozwolić na kolejną stratę punktów, a dodatkowo w mediach opisana została „afera alkoholowa”, w którą mieli być zamieszani niektórzy piłkarze reprezentacji. Wybrańcy Nawałki nie mogli lepiej odpowiedzieć na nieprawidłowe zachowania poza boiskiem, jak dobrą grą przeciwko Rumunom. I tak też się stało. Mecz w Bukareszcie był jednym z najlepszych spotkań reprezentacji pod wodzą Adama Nawałki. Pewne zwycięstwo podbudowało morale drużyny na dalszą część eliminacji.

01.09.2017
Dania – Polska 4:0

Jedyna porażka Polaków w eliminacjach do mistrzostw świata. Oczekujący na oferty Kamil Grosicki, mający kłopoty żołądkowe Łukasz Piszczek oraz słaba forma Mączyńskiego, Pazdana czy Jędrzejczyka przełożyły się na wysoką porażkę podopiecznych Nawałki. W tym meczu grali tylko Duńczycy, a Robert Lewandowski i jego koledzy przez większość spotkania byli tłem dla przeciwnika.

08.10.2017
Polska – Czarnogóra 4:2

Kolejny magiczny wieczór dla wszystkich związanych z reprezentacją Polski. Kadra Nawałki stanęła przed szansą awansu na mistrzostwa świata w Rosji. Wystarczyło nie przegrać na PGE Narodowym. Po pierwszej połowie wydawało się, że wszystko jest pod kontrolą – wynik 2:0 nie dawał żadnych szans Czarnogórcom na jakiekolwiek nawiązanie walki w drugiej części gry. Stało się jednak inaczej i po przerwie goście doprowadzili do wyrównania. Końcówka spotkania należała już tylko do gospodarzy. Najpierw Robert Lewandowski, a następnie samobójcze trafienie obrońcy z Czarnogóry pozwoliły na zwycięstwo Polaków. Dawaj Polska!!!

Trenerowi Nawałce życzymy zdrowia, a także samych dobrych decyzji dotyczących reprezentacji.

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka