Dream team Louisa van Gaala

Dokładnie ćwierć wieku swoją obecnością na ławce trenerskiej raczył nas Louis van Gaal. Jego „CV ilościowe” nie jest zbyt bogate, jeśli patrzeć na liczbę prowadzonych drużyn. Wśród nich jest Ajax, Barcelona, reprezentacja Holandii, AZ, Bayern oraz Manchester United. To by było na tyle. Natomiast jeśli chodzi o zawodników, których prowadził… Tu sprawa ma się nieco inaczej, a wśród nich znajdziemy obfity gwiazdozbiór.

BRAMKA

EDWIN VAN DER SAR

Legendarny bramkarz z tak zwanej holenderskiej złotej generacji. Był jednym z tych, którym van Gaal pomógł wspiąć się na najwyższy poziom. Holender objął drużynę Ajaksu, kiedy Edwin miał 21 lat. Niedługo później stał się pierwszym bramkarzem, pomagając zespołowi zdobyć m.in. Puchar UEFA i Ligę Mistrzów. W międzyczasie zdążył stać się legendą Manchesteru United, mimo że dołączył do drużyny z Old Trafford w wieku 35 lat. Do tej pory jest rekordzistą reprezentacji Holandii pod względem liczby występów (130).

edwin

OBRONA

PHILIPP LAHM

Znany obecnie jako jeden z najlepszych (i najinteligentniejszych boiskowo) prawych obrońców. Pod wodzą van Gaala występował przez dwa sezony, będąc podstawowym zawodnikiem. W tym okresie przyczynił się m.in. do wywalczenia krajowego dubletu oraz dojścia do finału Ligi Mistrzów, przegranego z Interem Mediolan. Mistrz świata, wicemistrz Europy, zdobywca Ligi Mistrzów i wielu krajowych trofeów. Żywa legenda Bayernu i reprezentacji Niemiec.

DANNY BLIND

(Nie mylić z synem Daley’em) W trzyosobowej formacji obronnej van Gaala to właśnie on był ostoją środka, ostatnim stoperem. Barwy Ajaksu reprezentował przez 13 lat. Jest jednym z niewielu piłkarzy, którzy zdobyli Ligę Mistrzów, Puchar UEFA i Puchar Zdobywców Pucharów. Obecnie selekcjoner reprezentacji Holandii.

FRANK DE BOER

Kolejny Holender ze złotego pokolenia. Zapamiętany jako świetny środkowy obrońca, lecz na początku występował na lewej stronie, będąc kluczem drużyny van Gaala. Po jedenastu sezonach w Ajaksie przeniósł się wraz ze swoim bratem do Barcelony, sprowadzony przez… van Gaala. Obecnie trener, po sześciu sezonach na ławce Ajaksu i nieudanej przygodzie z Interem, pozostaje bez pracy.

blind

POMOC

ARJEN ROBBEN

Drugi z podopiecznych van Gaala. Holenderski skrzydłowy zdobywając 23 bramki w sezonie 2009/2010, walnie przyczynił się do wspomnianych wcześniej tytułów. Z tego okresu w pamięć zapadł szczególnie piękny gol z woleja, który w dużej mierze pomógł wyeliminować Manchester United w 1/4 finału LM. Van Gaal i Robben spotkali się ponownie w reprezentacji, zdobywając brąz mistrzostw świata. Holender wraz z upływem lat dojrzewa piłkarsko, w ostatnim czasie nawet coraz częściej zaczął podawać piłkę kolegom.

EDGAR DAVIDS

Pomocnik zapamiętany głównie przez swoje charakterystyczne okulary, które musiał nosić z powodu jaskry, to kolejne dziecko złotej generacji holenderskiej piłki (który to już?). Symbol reprezentacji, Ajaksu lat 90., następnie Juventusu. Wybrany do drużyn mistrzostw świata i Europy kolejno w 1998 i 2000 roku. Znajduje się na liście FIFA 100.

LUIS ENRIQUE

Obecny trener Barcelony występował w niej w latach 1996–2004, będąc podopiecznym van Gaala podczas obu jego przygodach z katalońską drużyną. Niezwykle waleczny i pożyteczny zawodnik, którego Holender cenił za wszechstronność i zdolność do gry na wielu pozycjach – od obrony aż po atak.

RIVALDO

Brazylijski magik w Europie kojarzony jest głównie z występów w Barcelonie, którą reprezentował przez pięć sezonów. Być może byłoby ich więcej, ale postanowił odejść po tym, jak na stanowisko trenera ponownie zatrudniono… van Gaala. Mistrz świata z 2002 roku, którego zapamiętamy z pięknych i ważnych bramek. W pamięć zapadła szczególnie przewrotka w 90. minucie przeciwko Valencii, która dała Barcelonie zwycięstwo i udział w kwalifikacjach do Ligi Mistrzów. Jak zdobywać spektakularne hat tricki, to właśnie tak. Zdobywca Złotego Buta i piłkarz FIFA za rok 1999.

LUIS FIGO

Dla kibiców Barcelony judasz, dla innych – nieprzywiązujących wagi do gry dla rywala – wielki piłkarz. Zdobywca Złotej Piłki w 2000 roku, w którym w klimacie skandalu przeszedł do Realu Madryt. Świńskie głowy, groźby… Dobrze znamy te historie. Pod wodzą van Gaala był kapitanem zespołu, który zdobył z Holendrem dwa mistrzostwa i Puchar Hiszpanii. Wicemistrz Europy z reprezentacją Portugalii z 2004 roku.

robben

ATAK

PATRICK KLUIVERT

Kolejny – a jakże by inaczej – ze złotego pokolenia, jednak trochę młodszy od wcześniej wspomnianych kolegów. W Ajaksie pod wodzą van Gaala debiutował w wieku 18 lat i z miejsca stał się gwiazdą, niczym Marcus Rashford. Obdarzony zaufaniem Holender zadziwiał formą, strzelając jedynego gola w finale LM z Milanem w 1995 roku. Oczywiste było, że zostanie wielkim piłkarzem. Po rocznym pobycie w Milanie został ściągnięty do Barcelony, gdzie ponownie spotkał się z van Gaalem, zdobywając jedno mistrzostwo Hiszpanii. Jeden z milej wspominanych zawodników przez fanów „Blaugrany”.

DENNIS BERGKAMP

Żeby było ciekawiej – jeszcze jeden Holender, zaliczający się do wiadomo jakiego pokolenia. Wirtuoz piłki nożnej, którego zagrania pozostaną w pamięci każdego fana piłki nożnej. Z van Gaalem współpracował przez dwa sezony, które były jego najlepszymi, jeśli chodzi o formę strzelecką. Po zdobyciu 30 i 33 goli przeszedł do Interu, by po dwóch latach zasilić Arsenal i stać się jego legendą. Tam ze strzelaniem nie było aż tak świetnie, jednak z upływem lat pomagał coraz bardziej boiskową mądrością.

berg

ŁAWKA REZERWOWYCH

FRANK RIJKAARD

Defensywny pomocnik ściągnięty przez van Gaala do Ajaksu na dwa ostatnie lata kariery. Walnie przyczynił się do zdobycia Ligi Mistrzów.

MARC OVERMARS

Kolejny z zawodników grających dla van Gaala w Ajaksie, ściągniętych potem do Barcelony. Zdecydowanie lepiej wspomina występy w tym pierwszym klubie, po dobrych występach w Arsenalu oczekiwano od niego więcej po transferze do „Blaugrany”. Zapamiętany przede wszystkim ze swojej zwinności i szybkości.

RONALD DE BOER

Ofensywny pomocnik, podstawowy zawodnik wielkiego Ajaksu. Jak wcześniej wspomnieliśmy – po pobycie w Ajaksie trafił razem z bratem Frankiem do Barcelony. Tam jednak zrobił mniejszą karierę niż dziesięć minut młodszy bliźniak.

CLARENCE SEEDORF

Kolejny młodziak wypromowany przez van Gaala. Wprowadził młodego pomocnika do pierwszej drużyny Ajaksu, gdy ten miał 16 lat. Po oswojeniu się z dorosłą piłką, był już kluczowym zawodnikiem w pamiętnym sezonie 1994/1995. Miał wtedy 18 lat. Od razu po tym trafił do Sampdorii, potem do Realu Madryt i Interu, zgarniając wiele trofeów. Kolejny był AC Milan, w którym spędził dziesięć lat.

ROBIN VAN PERSIE

Kluczowy zawodnik reprezentacji prowadzonej przez van Gaala i kapitan drużyny. Drugie spotkanie mimo tego nie było tak przyjazne, a trener wykopał napastnika z Old Trafford.

PEP GUARDIOLA

Wychowanek Barcelony, legenda klubu i jej wieloletni kapitan. Kluczowe ogniwo w linii pomocy Holendra podczas pobytu na Camp Nou.

THOMAS MUELLER

Holender miał rękę do młodych piłkarzy. To on dał szansę dwudziestoletniemu Niemcowi, który przebojem wszedł do podstawowego składu. W pierwszym sezonie rozegrał aż 52 mecze, zdobywając w nich 19 bramek.

Komentarze

komentarzy