Kto, gdzie i za ile, czyli transferowe ruchy w Borussii Dortmund

Transferowa karuzela zaczyna rozkręcać się na dobre. Cały szum związany z potencjalnymi zmianami barw klubowych nie ominie Bundesligi i jej najlepszych zawodników. Postanowiliśmy przyjrzeć się sytuacji kadrowej w BVB, gdzie może dojść do kilku głośnych transferów. Przedstawiamy listę piłkarzy, którzy już za kilka tygodni mogą opuścić Dortmund, oraz tych mogących ich zastąpić.

Oni mogą pożegnać się z Borussią:

Mats Hummels

Nie ma co się oszukiwać, że środkowy obrońca BVB już za chwilę zostanie nowym zawodnikiem Bayernu Monachium. Powodów jest kilka. Po pierwsze Hummels to wychowanek zespołu z Monachium, gdzie przeszedł przez wszystkie szczeble wiekowe, by ostatecznie zagrać w pierwszej drużynie zaledwie raz (38.minut w 2007 roku). Z Monachium związana jest cała rodzina piłkarza, a sam zainteresowany mówi, że od dziecka był fanem Bayernu. Dodatkowo taki transfer idealnie wpisuje się w koncepcję monachijskiej drużyny, czyli wzmocnienia swojej ekipy kosztem osłabienia największego rywala. Kolejnym czynnikiem, dla którego środkowy obrońca przeniesie się do Monachium jest możliwość współpracy z reprezentacyjnymi kolegami – Jeromem Boatengiem, Thomasem Müllerem, Philippem Lahmem, czy Manuelem Neuerem.  Kwota odstępnego nie powinna być problemem – około 30 milionów euro powinno załatwić sprawę.

mats-hummels_article_quer_1_main

Ilkay Gündogan

Podobnie jak w przypadku Hummelsa przyszłość Gündogana nie będzie związana z Dortmundem. Obaj zawodnicy przeżyli w klubie piękne chwile jak zwycięstwa w Bundeslidze, triumf w Pucharze i Superpucharze Niemiec oraz niesamowitą przygodę w Champions League gdzie dopiero w finale przegrali z Bayernem. Wydaje się, że w obecnej sytuacji nic więcej nie da się już ugrać, a tym samym jest to idealny okres na zmianę otoczenia. Najprawdopodobniej Gündogan przeniesie się do Premier League, a dokładniej wybór padnie na Manchester City. Będzie to jeden z pierwszych transferów Pepa Guardioli (mógł obserwować poczynania środkowego pomocnika na własne oczy przez kilka ostatnich sezonów). Kwota odstępnego również powinna wynieść około 30 milionów euro, choć w przypadku takiego potentata finansowego klub z Dortmundu może wynegocjować nieco wyższą sumę.

Henrikh Mkhitaryan

Sytuacja Ormianina prezentuje się nieco inaczej niż w przypadku wyżej wymienionych zawodników. Mkhitaryan do Dortmundu przybył w 2013 roku i to za ogromną jak na Borussię sumę prawie 28 milionów euro. Przez pierwsze dwa sezony nie do końca sprawdził się pod wodzą Jurgena Kloppa. Najlepszy ormiański piłkarz nie był tak skuteczny, a umiejętności jakie posiada nie były w pełni pokazywane. Jednak sezon 2015/2016 jest dla ofensywnego pomocnika najlepszym w karierze. W 50 dotychczasowych meczach zdobył 23 bramki i zanotował aż 32 asysty (stan na 30.04.2016). Dzięki przejściu na system 1-4-3-3, gdzie Henrikh zajmuje miejsce prawoskrzydłowego, jego piłkarskie walory zostały w pełni uwypuklone. Tak znakomita postawa Ormianina rzecz jasna nie umknęła uwadze największym europejskim klubom z Juventusem, Arsenalem i Chelsea na czele. Najwięcej mówi się o kierunku włoskim – wspomina o tym agent piłkarza Mino Raiola. Juve chcąc powalczyć w Champions League szuka wzmocnień, a jednym z głównych celów transferowych ma być właśnie Mkhitaryan. Niewiadomą jest jak rozwinie się sprawa tego transferu. Na pewno zawodnikowi, mającemu kontrakt do czerwca 2017 (podobnie jak Gündogan i Hummels) zostaną przedstawione warunki przedłużenia umowy, jednak chęć spróbowania swoich sił w innej lidze może okazać się czynnikiem przeważającym za zmianą otoczenia. Kwota odstępnego? Okolice 35, a nawet 40 milionów euro w przypadku tej klasy zawodnika nie są przesadą.

Dortmund's Armenian midfielder Henrikh Mkhitaryan reacts during the German first division Bundesliga football match Borussia Dortmund vs Borussia Moenchengladbach in Dortmund, western Germany, on August 15, 2015. AFP PHOTO / PATRIK STOLLARZ RESTRICTIONS: DURING MATCH TIME: DFL RULES TO LIMIT THE ONLINE USAGE TO 15 PICTURES PER MATCH AND FORBID IMAGE SEQUENCES TO SIMULATE VIDEO. == RESTRICTED TO EDITORIAL USE == FOR FURTHER QUERIES PLEASE CONTACT DFL DIRECTLY AT + 49 69 650050.

Możliwi następcy:

Ömer Toprak

Środkowy obrońca Bayeru Leverkusen latem 2016 może przenieść się na Signal Iduna Park. 26-letni zawodnik to doświadczony piłkarz, mający na swoim koncie ponad 160 występów w Bundeslidze. Kwota odstępnego może wynieść w około 20 milionów euro.

Mahmoud Dahoud

O tym piłkarzu pisaliśmy TUTAJ. Umiejętności jakie posiada Syryjczyk z niemieckim paszportem pozwalają poważnie myśleć o opuszczeniu Źrebaków kosztem Borussii Dortmund. Ważnym czynnikiem, mogącym zaważyć o transferze jest gra w Lidze Mistrzów. Jeżeli BMG uda się zakwalifikować do tych elitarnych rozgrywek na sezon 2016/2017, być może Dahoud dopiero za rok zdecyduje się na zmianę barw klubowych. Trudno w tym wypadku mówić o kwocie odstępnego, jednak kwoty powyżej 20 milionów euro są jak najbardziej adekwatne.

of Bremen is challenged by of Gladbach during the DFB Pokal match between Borussia Moenchengladbach and Werder Bremen at Borussia-Park on December 15, 2015 in Moenchengladbach, Germany.

Ousmane Dembélé

Klubowy kolega Kamila Grosickiego został okrzyknięty jednym z największych piłkarskich talentów we Francji. Wychowanek Stade Rennes w tegorocznym sezonie Ligue 1 w 24 meczach zdobył 12 bramek i dołożył 5 asyst. Kilka dni temu na łamach „L’Equipe” informowano, że w kontrakcie zawodnika znajduje się klauzula kwoty odstępnego w wysokości zaledwie pięciu milionów euro, choć ta suma nie została wpisana w oficjalnym kontrakcie zawodnika z klubem. W tej sytuacji praktycznie wszystko zależy od 18-letniego skrzydłowego, który wobec potencjalnych przenosin Mkhitaryana do Włoch lub Anglii może stać się zawodnikiem pierwszego składu.

Komentarze

komentarzy