Mesut Oezil zakończył reprezentacyjną karierę. Z jakich występów zapamiętamy piłkarza Arsenalu?

Niemiecką piłkę wstrząsnęła wczoraj informacja dotycząca piłkarza Arsenalu. Mesut Oezil zakomunikował, że kończy karierę reprezentacyjną. Największą burzę wywołały oczywiście słowa zawodnika dotyczące kadry oraz w jaki sposób był traktowany przez kibiców. Dzisiaj zajmiemy się jednak pozytywnym aspektem kariery Oezila w kadrze i przypomnimy sobie z jakich występów w kadrze zostanie on zapamiętany.

Mesut Oezil zadebiutował w dorosłej kadrze podczas spotkania towarzyskiego przeciwko Norwegii 11 lutego 2009 roku. Reprezentacja Niemiec przegrała wtedy to spotkanie 0:1, a Mesut przebywał na boisku dwanaście minut. Piłkarz Arsenalu wcześniej występował w meczach kadry U19 oraz U21. W tej pierwszej zanotował 11 występów i strzelił cztery bramki, natomiast w kadrze U21 wystąpił 16-krotnie i strzelił 5 goli.

Na swoją pierwszą bramkę w narodowej kadrze Oezil nie musiał długo czekać. Na początku września 2009 roku Niemcy rozgrywali mecz towarzyski z Republiką Południowej Afryki. Mesut wystąpił w spotkaniu od pierwszej minuty i strzelił debiutancką bramkę dla reprezentacji, przyczyniając się do wygranej jego drużyny 2:0.

Druga bramka Oezila w kadrze była zdecydowanie ważniejsza. Piłkarz Arsenalu strzelił bardzo ważnego gola w starciu z Ghana w ramach trzeciego grupowego spotkania w mistrzostwach świata rozgrywanych w RPA. Do 59. minuty Niemcy remisowali z afrykańskim zespołem i choć na ten moment meczu mieli zapewniony awans, to porażka z Ghana spowodowałaby, że podopieczni Joachima Loewa zakończyliby mundial na fazie grupowej. Sam zawodnik popisał się niesamowitym trafieniem.

Mistrzostwa wpłynęły również na karierę klubową Mesuta. Po mundialu Oezil przeniósł się z Werderu Brema do Realu Madryt, gdzie łącznie rozegrał 105 spotkań, notując dziewiętnaście trafień. Sam turniej rozgrywany w RPA był dla obecnego piłkarza Arsenalu bardzo udany, gdyż Niemcy zakończyli mistrzostwa zwycięstwem nad Urugwajem 3-2 w meczu o trzecie miejsce, a Mesut we wszystkich spotkaniach strzelił jedną bramkę i dorzucił do tego trzy asysty. Mundial wpłynął także na pozycję Oezila w kadrze. Podczas eliminacji do ME stał się podstawowym piłkarzem w układance Joachima Loewa.

W trakcie tych eliminacji, Mesut strzelił jedną z najpiękniejszych bramek w historii swoich występów w kadrze.

Kibice Niemiec zapamiętają jednak Oezila przede wszystkim z meczów rozgrywanych w ramach eliminacji do mistrzostw świata w Brazylii. Wystarczy przytoczyć statystyki z tych eliminacji, które są naprawdę imponujące. W 10 spotkaniach, Mesut strzelił aż 8 bramek oraz zanotował 5 asyst. Był to niesamowity czas dla tego piłkarza w reprezentacji.

Piłkarz Arsenalu cały czas był ważnych punktem w kadrze. Kiedy reprezentacja Niemiec rozgrywała ważne spotkanie, Oezil wybiegał na boisko od pierwszej minuty. Taka sytuacja również miała miejsce podczas niedawno zakończonego mundialu, gdzie na 3 mecze, Mesut wystąpił w dwóch przez 90 minut. Bardzo słaba postawa Niemców na tym turnieju odbiła się także na ofensywnym zawodniku, który był przez kibiców często krytykowany za swoje słabe występy.

Oliwy do ognia dolało ostatnie spotkanie Mesuta Oezila w Londynie z prezydentem Turcji. Kibice Niemiec zaczęli oczywiście krytykować postawę piłkarzy kadry i rozpoczynali dyskusje, które miały na celu sformułować tezę czy tacy zawodnicy jak Oezil powinni grać w reprezentacji.

Zawodnik Arsenalu najwyraźniej zdecydował się powiedzieć „stop” i oficjalnie zrezygnował z gry dla reprezentacji. Tym samym z kadrą Niemiec żegna się piłkarz, który strzelił dla tej reprezentacji w 92 spotkaniach 23 bramki. Przez większość swojej dziewięcioletniej kariery w kadrze, Mesut był ważnym elementem układanki Loewa.