Nacho strzela gola w niecodzienny sposób. Czy mógł tak zrobić?

Nacho
(Zdjęcie: Vbetnews.com)

Real na własnym stadionie podejmuje Sevillę, co można uznać za mecz o dużym wpływie na końcowy układ czołówki tabeli. Już na samym początku spotkania wydarzyło się coś dziwnego. Po faulu na Marco Asensio sędzia podyktował rzut wolny tuż przed polem karnym, którego na gola zamienił Nacho. Jednak czy mógł to zrobić w tak niespotykany sposób?

O godzinie 20:00 w La Liga mecze rozpoczęło jednocześnie aż czternaście zespołów. W Madrycie ważny bój z Sevillą toczy Real, który do przerwy prowadził 2:0 po bramkach Nacho i Cristiano Ronaldo. Pierwsze trafienie padło już dziesiątej minucie za sprawą środkowego obrońcy „Królewskich”, który sprytnie uderzył z rzutu wolnego. W Internecie zawrzało, a wielu pisało, że ten gol jest niezgodny z przepisami. Strzał to niecodzienny, ale czy rzeczywiście wbrew przepisom?

Widzimy, że Nacho nie czeka na jakąkolwiek reakcję sędziego, ale czy musi? Czy pretensje piłkarzy Sevilli były słuszne, a gol powinien być nieuznany? Otóż nie, wszystko było zgodnie z przepisami i Real w pełni prawidłowo wyszedł na prowadzenie w tym meczu. Reguły gry mówią wprost, że gra „na gwizdek” przy rzucie wolnym odbywa się tylko wtedy, gdy tak zadecyduje arbiter. W tym przypadku sędzia Mallenco takiej komendy nie wydał, co sprytnie wykorzystał stoper Realu i posłał piłkę tuż obok zaskoczonych graczy Sevilli.

To nie pierwszy taki przypadek w historii. Kilka lat temu podobnie błyskawicznie uderzał Leo Messi w starciu z Atletico.

Oraz Balazs Dzsudzsak w meczu Węgry–Czechy w czerwcu 2012.

Stwierdzenie, że Nacho popisał się w tym przypadku zagraniem zaprzeczającym zasadom fair play jest po prostu nietrafione. On zachował przytomność umysłu, wykazał się inteligencją i sprytem, po prostu słuchał sędziego, który o grze „na gwizdek” nie wspominał. W tym i wspomnianych przypadkach sprzed lat widać znajomość przepisów u jednych i nieznajomość u drugich. Piłkarze Sevilli mogą mieć pretensje tylko do siebie – że faulowali, że dyskutowali z sędzią, zamiast być gotowym do obrony.

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka + do 400 zł bonusu!