Kilka dni temu z boiskiem pożegnał się Raúl González Blanco. Wspaniały sportowiec i człowiek. Ikona Realu Madryt oraz reprezentacji Hiszpanii na przełomie wieków. Pewnie też idol kilku z Was z czasów dzieciństwa. Prezentujemy alfabet człowieka, który w całej piłkarskiej karierze rozegrał 1034 mecze i zdobył 432 gole.
A jak Al-Sadd
Raúl graczem katarskiego Al-Sadd Sports Club został w maju 2012 roku. Z katarskim klubem zdobył mistrzostwo i puchar kraju. Zagrał w 61 spotkaniach, w których zdobył 16 bramek (6 w lidze i 5 w pucharze).
B jak Bundesliga
Do Niemiec trafił w sezonie 2010/11, podpisując 28 lipca 2010 roku kontrakt z Schalke 04. Podczas dwóch lat w Gelsenkirchen zagrał w 98 spotkaniach, w których zdobył 40 bramek (28 w Bundeslidze, 3 w Pucharze Niemiec, 5 w Lidze Mistrzów oraz 4 w Lidze Europy).
C jak Czechy
Jego debiut w reprezentacji „La Roja” miał miejsce 10 października 1996 roku w Pradze. W meczu eliminacji do Mistrzostw Świata 1998, w którym Hiszpania zremisowała bezbramkowo z reprezentacją gospodarzy. Od tego momentu Raúla powoływał każdy selekcjoner. Kres położył temu dopiero 10 lat później Luis Aragonés, po nieudanym występnie reprezentacji na Mundialu w Niemczech. W reprezentacji Hiszpanii strzelił 44 gole (w tym pięć na MŚ) w 102 meczach. Uczestniczył w trzech mundialach (1998, 2002, 2006), a także dwukrotnie występował na mistrzostwach Europy (2000, 2004).
D jak Dzieci
Legenda Realu ma piątkę potomstwa. Czterech synów – Jorgego (ur. 25 lutego 2000), którego imię pochodzi od Jorge Valdano, Hugona (ur. 20 listopada 2002), od Hugo Sáncheza, bliźniaków Héctora i Mattea (ur. 17 listopada 2005), od Héctora Riala i Lothara Matthäusa, oraz córkę Maríę (ur. 4 grudnia 2009).
E jak El Siete
El Capitán, El Ángel de Madrid chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć tych pseudonimów.
F jak Fair Play
Podczas swojej kariery Raúl nigdy nie został ukarany czerwonym kartonikiem. W Hiszpanii w 550 meczach tylko 27 razy został upomniany żółtą kartką. Oznacza to, że żółty kartonik oglądał średnio co 20 spotkań, czyli niecałe dwa razy na sezon!
G jak Galácticos
Miał 17 lat, gdy zadebiutował w pierwszym zespole Realu. Z „Królewskimi” sześć razy zdobył mistrzostwo Hiszpanii, trzykrotnie wygrał Ligę Mistrzów, dwa razy Puchar Interkontynentalny, raz Superpuchar Europy i cztery razy Superpuchar Hiszpanii. Zagrał w 741 meczach (550 ligowych) i zdobył 323 gole. W pierwszej drużynie Realu Madryt Raúl rozegrał 15 sezonów. W erze Galácticos Florentino Pereza w latach 2000-2007 stanowił siłę Realu obok takich graczy jak Luís Figo, Zinedine Zidane, Ronaldo, David Beckham, Iker Casillas, czy Roberto Carlos.
H jak Hampden Park
15 maja 2002 roku, Glasgow. Finał Ligi Mistrzów pomiędzy Realem, a Bayerem Leverkusen. Wynik spotkania już w 9. minucie gry otworzył bohater tego artykułu. Co prawda marzenia o wygranej „Aptekarzom” przywrócił parę minut później Lucio. Jednak tuż przed przerwą decydujący cios zadał Zinedine Zidane. Był to ostatni triumf Hiszpana w Champions League.
I jak Ivan Zamorano
Urodzony 18 stycznia 1967 roku napastnik przez cztery sezony bronił barw Realu Madryt. W 138 meczach zdobył dla Królewskich 80 bramek, a w sezonie 1994-95 28 bramek dało mu tytuł króla strzelców Primera Division. W reprezentacji kraju zagrał 69 razy i strzelił 34 gole. To dzięki niemu w swój talent rozwijał Raúl, który wielokrotnie powtarzał, jak wiele nauczył się od Chilijczyka.
J jak Jesus Gil
W 1988 roku Raúl zaczął się wyróżniać w swojej małej mieścinie. Chrapkę na obiecującego piłkarza mieli skauci Atletico, Realu Madryt, czy Rayo Vallecano. Jednak to klub z Calderon miał z szkółką San Cristobal de los Angeles umowę o współpracy. Raúl przeniósł się więc do Atletico i niemal od razu spełniał pokładane w nim nadzieje. W dniu piętnastych urodzin (27 czerwca 1992 roku, Atlético zostało Mistrzem Hiszpanii w turnieju rozgrywanym na Teneryfie). Rojiblancos pokonali w finale Sewillę, a Raúl został najlepszym zawodnikiem turnieju. W tym samym roku Jesus Gil, prezes Atletico Madryt, wykupił pakiet większościowy udziałów w klubie. W związku ze swoją obawą dotyczącą możliwości utraty pieniędzy… od razu zlikwidował drużynę juniorów. Czyżby nie wiedział, że wśród tych młodych chłopców jest prawdziwy diament, który zdążył strzelić już dla „El Atleti” 306 bramek?
K jak Kapitan
Po raz pierwszy Raúl został kapitanem swojej drużyny w wieku 11 lat w San Cristóbal. Po zakończeniu kariery przez Fernando Hierro został kapitanem reprezentacji oraz Realu (w wieku 27 lat został najmłodszym kapitanem w historii Primera Division!). W reprezentacji opaskę kapitana nosił od 2002 roku do 2006 roku. Funkcję kapitana pełnił również w katarskim Al-Sadd.
L jak Liga Mistrzów
Raúl to pierwszy piłkarz, który wpisał się na listę strzelców w dwóch finałach Ligi Mistrzów (w meczach z Valencią i Bayerem Leverkusen). Po tytuł króla strzelców Champions League sięgał dwukrotnie: 1999/2000 i 2000/2001. Łącznie w Lidze Mistrzów zagrał w 147 meczach zdobywając 71 bramek. Został wybrany najlepszym zawodnikiem turnieju trzykrotnie: 1999/2000, 2000/2001, 2001/2002.
Ł jak łzy
26 lipca 2010 roku pożegnał się z Santiago Bernabéu. Pożegnanie było bardzo sentymentalne…
M jak Mamen Sanz
Po każdym golu Raúl całował swoją obrączkę jako uznanie dla żony Mamen Sanz (modelka i córka byłego prezydenta Realu Fernando Sanza), którą poślubił w 1999 roku.
N jak New York Cosmos
W barwach New York Cosmos zadebiutował przy 12 tysiącach widzów na stadionie w Fort Lauderdale na Florydzie. Dla drużyny „The Mos” zagrał łącznie w 30 spotkaniach strzelając 9 bramek. Jego drużyna wygrała pierwszą część sezonu zasadniczego triumfując również ostatecznie w całych rozgrywkach.
O jak Ottawa Fury
Nie Barcelona, Milan, Bayern, czy PSG a Ottawa Fury było ostatnim rywalem Raúla Gonzaleza. Było to 15 listopad 2015 roku w finale ligi NASL. Cosmos zwyciężył 3:2, a przy decydującym trafieniu asystował 38-letni Hiszpan. Było to jego 22 trofeum w w karierze!
P jak Puchar Interkontynentalny
O miano nieoficjalnego klubowego mistrza świata mierzył się trzykrotnie. W 1998 roku Real Madryt pokonał brazylijskie Vasco da Gama, a decydującego gola zdobył właśnie zawodnik z nr 7, za co został uhonorowany nagrodą dla najlepszego gracza meczu (jest jedynym Hiszpanem, który dostąpił takiego zaszczytu). W 2000 roku musiał uznać wyższość Martína Palermo i Boca Juniors. W 2002 roku wygrał po raz drugi. „Królewscy” mierzyli się z paragwajską Olimpią (2:0), a miano gracza meczu przypadło partnerowi Raúl z formacji ofensywnej Brazylijczykowi Ronaldo.
R jak Romareda
29 października 1994 roku trener Realu – Argentyńczyk Jorge Valdano po raz pierwszy postawił na Raúla na meczu ligowym. W wieku 17 lat i 4 miesięcy Raúl stał się najmłodszym piłkarzem, który kiedykolwiek założył koszulkę madryckiego Realu! Rozegrał niezłe zawody, zaliczył asystę jednak jego klub na La Romareda przegrał z Realem Saragossa 2:3. Szesnaście lat później historia zatoczyła koło. 24 kwietnia 2010 roku Raúl zdobywa gola a jego klub wygrywa w Saragossie 2:1. Niestety kilka sekund przed zdobyciem bramki nabawił się kontuzji kostki, która wyklucza go z gry do końca sezonu. Jak się później okazało był to ostatni występ i gol Raúla dla Realu Madryt…
S jak „Sekrety legendy”
Z okazji 20 lat od momentu debiutu Raúla w barwach Realu Madryt Wydawnictwo SQN przygotowało premierę wyjątkowej biografii tego piłkarza – „Raúl. Sekrety legendy”.
Cena tej pozycji to aktualnie koszt około 30 zł.
T jak Trofeo Santiago Bernabéu
Raúl doczekał się pożegnania na Santiago Bernabéu dopiero po trzech latach. Mecz został rozegrany 22 sierpnia 2013 roku w ramach spotkania o Trofeo Santiago Bernabéu pomiędzy Realem Madryt, a katarskim Al-Sadd, którego wówczas zawodnikiem był Raúl. Były kapitan „Królewskich” zagrał 45 minut w każdej ze stron i otworzył w 23. minucie wynik spotkania. Ostatecznie Real zwyciężył 5:0.
U jak United
Kilka razy w ciągu kariery wydawało się, że Raúl Gonzalez Blanco trafi lada moment na Old Trafford. W 2003 roku miał być rekompensatą madryckiego klubu dla Anglików za zatrudnienie Davida Beckhama oraz trenera Carlosa Queiroza, który w klubie z Manchesteru był asystentem trenera Alexa Fergusona. Po raz drugi o zainteresowaniu „Czerwonych Diabłów” głośno było w 2010 roku, kiedy Hiszpan zdecydował jednak, że karierę kontynuować będzie w Schalke. Wielkim fanem talentu madryckiej siódemki był Sir Alex Ferguson, który w jednym z wywiadów powiedział – To ikona europejskiego futbolu i na pewno będę cieszył się oglądając jego grę na Old Trafford.
V jak Villaverde
Raúl urodził się w dość biednej dzielnicy na południu Madrytu – Villaverde, w okolicy zwanej San Cristobal de Los Angeles, słynącej z tego, że niemal w połowie zamieszkana jest przez imigrantów. Samo Villaverde w stolicy Hiszpanii uznawane jest za dzielnicę robotniczą. Pierwszym klubem urodzonego 27 czerwca 1977 roku Raúla było właśnie San Cristobal de Los Angeles. Miał wówczas 10 latt.
W jak Weterynarz
Wieloletni kapitan Realu uwielbia zwierzęta, a jego sympatia do czworonożnych przyjaciół jest tak duża, że wyznał, iż gdyby nie piłka nożna, to z pewnością zostałby… weterynarzem.
Z jak Złota Piłka
Nigdy nie dostał Złotej Piłki, choć nominowany do nagrody był dziesięciokrotnie. Najbliżej tego wyróżnienia był w 2001 roku, kiedy zajął drugie miejsce tuż za Michaelem Owenem.