Emeryci 2014

W tym roku wielu fantastycznych zawodników zakończyło swoje bogate kariery. Postanowiliśmy zebrać ich wszystkich do jednego składu, tworząc tym samym drużynę „Emerytów 2014″. Jak sami widzicie, siła rażenia wygląda naprawdę imponująco:

Bramkarz – Manuel Almunia Riverso

Ostatni klub: Watford F.C.

Nowy obraz

Swoją przygodę z piłką zaczynał w Pampelunie, skąd jednak był głównie wypożyczany lub sadzany na ławce. Szerszej publiczności znany jest z gry w Arsenalu Londyn, do którego trafił  w 2004 r. Na początku występował głównie w spotkaniach pucharowych, będąc z reguły numerem 2 lub 3 w ekipie „Kanonierów”. Swoją życiową szansę dostał w finale Ligi Mistrzów, przeciwko Barcelonie w 2006 r. Wówczas w 18. minucie czerwoną kartkę otrzymał Jens Lehmann i między słupkami stanął Hiszpan. Niestety, Almunia, chociaż prezentował się więcej niż przyzwoicie, skapitulował w 78. minucie i tym samym nie udało mu się sięgnąć po najważniejsze europejskie trofeum.  Po odejściu Niemca w 2008 r., Manuel otrzymał koszulkę z numerem 1 i do czasu odniesienia kontuzji, kiedy to zmienił go nasz Łukasz Fabiański, miał pewne miejsce w składzie. Po odejściu z Arsenalu w 2012 r., przeniósł się na dwa lata do Watford, gdzie był zmuszony zakończyć karierę, gdyż wykryto u niego wadę serca.

Obrońca – Javier Adelmar Zanetti

Ostatni klub: Inter Mediolan

znetti

Karierę zaczął w Atletico Talleres w 1991, jednak jego talent eksplodował 4 lata później, kiedy to trafił do Interu Mediolan. W drużynie z miasta mody pozostał już do końca swojej aktywnej przygody z piłką, stając się jedną z największych jej ikon. Znany z niesamowitej zawziętości, pracy i siły, nazywany przez niektórych „Il Trattore” (traktor), z miejsca stał się ulubieńcem fanów „Nerazzurich”. W reprezentacji Argentyny rozegrał aż 145 spotkań, najwięcej w historii. Podobnie było zresztą w barwach Interu, 857 gier, w tym 137 bez przerwy. Oprócz gry, charakteryzowała go również… szczęka, która nadawała jego twarzy jeden z najbardziej specyficznych kształtów w historii futbolu. Po zakończeniu kariery pełni funkcję wiceprezydenta, oczywiście w drużynie z niebieskiej części Mediolanu.

Obrońca – Carles Puyol Saforcada

Ostatni klub: FC Barcelona

puyol

Wychowanek FC Barcelony i to w tym mieście spędził całą swoją piłkarską karierę. Bardzo szybko wywalczył sobie pewną pozycję w składzie, głównie dzięki ciężkiej pracy i chęci bycia jeszcze lepszym. W barwach klubu z Katalonii zadebiutował w 1999 r. i od tego momentu zaczęło się pasmo jego sukcesów. Z Barceloną zdobył wszystko, co było do zdobycia w piłce klubowej: Mistrzostwo Hiszpanii (7x), Puchar Hiszpanii (2x), Superpuchar Hiszpanii (6x), Ligę Mistrzów (3x), Superpuchar Europy (2x) i Klubowe Mistrzostwo Świata (2x). Podobnie było z jego przygodą reprezentacyjną, gdzie wygrał Mistrzostwo Europy i Mistrzostwo Świata. Być może sukcesów byłoby jeszcze więcej, gdyby nie kontuzje, które towarzyszyły mu od pamiętnego uszkodzenia więzadła w kolanie w 2007 r. To właśnie głównie problemy z kolanem wykluczyły go z występu na Euro w 2012 roku i zmusiły go do zakończenia bogatej kariery.

Obrońca – William Eric Gallas

Ostatni klub: Perth Glory

Nowy obraz (1)

Wielbiciel Londynu, gdzie spędził 12 lat swojej kariery. Co ciekawe, reprezentował barwy aż trzech klubów. Zanim jednak Claudio Ranierii sprowadził go do Chelsea, swoje szlify zbierał w Caen i w Marsylii. W barwach drużyny z niebieskiej części Londynu wstępował u boku innego, znakomitego, francuskiego środkowego obrońcy – Marcela Desailly. Po pięciu latach i 147 występach przeszedł do Arsenalu Londyn w ramach transakcji łączonej za Ashleya Cole’a. Dla „The Gunners” grał przez 4 lata, będąc podstawowym zawodnikiem w formacji defensywnej. Dostąpił nawet zaszczytu bycia kapitanem drużyny, jednak jego zachowanie było krytykowane przez wielu futbolowych specjalistów. Zarzucano mu brak zdolności przywódczych, posłuchu w szatni i niezrozumiałe zachowania w ciężkich chwilach. Z Arsenalu przeniósł się do Tottenhamu, gdzie grał przez 3 lata. Niestety, nie omijały go kontuzje, które uniemożliwiały mu regularne występy.

Obrońca – Éric-Sylvain Abidal

Ostatni klub: Olympiakos Pireus

abidal

Swoje pierwsze futbolowe kroki stawiał w małym miasteczku Lyon-la-Duchere, skąd trafił na dwa lata do Monaco. Tyle samo czasu trwała jego przygoda z Lille, by na dłużej zakotwiczyć w Lyonie, z którym trzykrotnie sięgał po Mistrzostwo Francji. Stamtąd przeniósł się do Barcelony, gdzie święcił swoje największe sukcesy. W 2011 roku zdiagnozowano u niego chorobę nowotworową. Guz wątroby okazał się jednak słabszy niż ogromna wola walki i niespełna 2 miesiące później Abidal wystąpił w meczu półfinałowym LM. Zagrał również w finale i dostał możliwość wzniesienia najważniejszego europejskiego trofeum. Rok później okazało się, że choroba wróciła i Francuz był zmuszony poddać się operacji. Ten mecz o życie również wygrał i ponownie wrócił do aktywnego futbolu. Po fantastycznej, pełnej dramaturgii przygodzie z Barceloną, wrócił na chwilę do Monaco, by ostatecznie zakończyć karierę w Grecji.

Pomocnik – Mauro Germán Camoranesi Serra

Ostatni klub: Racing Club

camo

Mistrz Świata z 2006 roku najlepsze lata swej kariery spędził w Juventusie, z którym trzykrotnie wygrał Serie A. Urodził się w Argentynie, ale świetne występy na Półwyspie Apenińskim (przed Juventusem przez dwa sezony grał w barwach Hellas Werona) otworzyły mu drogę do reprezentacji Włoch, z którą zagrał na trzech wielkich turniejach: Euro 2004, Mistrzostwach Świata 2006 oraz na Euro 2008. Po ośmiu latach gry dla „Starej Damy„ rozwiązał swój kontrakt i przeszedł do VfB Stuttgart. W 2011 podpisał umowę z argentyńskim Lanús, by w sezonie 13/14 zakończyć piłkarską karierę w Racing Club de Avellaneda. Parę tygodni temu były skrzydłowy Azzurrich rozpoczął karierę trenerską, zostając szkoleniowcem meksykańskiego drugoligowca – Deportivo Tepic.

Pomocnik – Juninho Pernambucano

Ostatni klub: Vasco da Gama

juninho

Jeden z najlepszych egzekutorów stałych fragmentów na świecie! Antônio Augusto Ribeiro Reis Junior, bo o nim mowa, piłkarską karierę rozpoczął w Sport Recife. W 1995 roku Juninho trafił do Vasco da Gama (wygrał Mistrzostwo Brazylii w 1997 i 2000, Copa Libertadores 1998, Copa Mercosur 2000). Łącznie dla „Bacalhau„ przez sześć lat rozegrał 111 meczów w lidze i zdobył 24 bramki. W 2001 roku przeprowadził się do Francji, gdzie reprezentował barwy Olympique Lyon. Lata 2002 do 2008 to nieprzerwana dominacja Lyonu na krajowym podwórku. W barwach „dzieciaków” z Lyonu siedem razy wygrał Ligue 1 oraz triumfował w krajowym pucharze (2008), zdobył 75 bramek. W 2009 roku postanowił opuścić Lyon i przeniósł się do katarskiej Al-Gharafa, z którą wygrał Puchar (2009) i ligę katarską (2010). Trzy lata temu powrócił do Vasco. W sezonie 2012–2013 trzynaście razy zagrał dla New York Red Bulls. W dniu swoich 39-tych urodzin zakończył sportową karierę.

Pomocnik – Clarence Clyde Seedorf

Ostatni klub: Botafogo F.R.

seedorf

Seedorf to jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy świata. Wychowanek amsterdamskiej De Toekmost, już w wieku 16 lat zadebiutował w Eredivisie przeciwko Groningen. W barwach Ajaxu zagrał 64 mecze i zdobył 11 bramek. Dwukrotnie wygrał ligę, raz puchar oraz triumfował w Champions League. Następnie przeniósł się do włoskiej Sampdorii, której barwy reprezentował ledwie sezon. W 1996 roku zameldował się na Estadio Santiago Bernabéu. W barwach ,,Królewskich” wygrał ponownie Champions League i Mistrzostwo Hiszpanii. Dla Realu Madryt zagrał 115 razy, strzelił 15 bramek. W 2000 roku Seedorf przeniósł  się do Interu Mediolan. Czas spędzony w niebiesko-czarnych barwach nie był zbyt udany i po dwóch latach przeniósł się (wymiana za Francesco Coco) do rywala zza miedzy – AC Milanu. W „Il diavolo„ odżył . Dwukrotnie wygrał Champions League, raz Mistrzostwo Włoch, Puchar Włoch, Superpuchar Włoch i Klubowe Mistrzostwo Świata. Latem 2012 jego żona przekonała go, by przeniósł się do Brazylii. 30 czerwca podpisał dwuletni kontrakt z Botafogo. 14 stycznia 2014 zakończył karierę piłkarską i objął stery Milanu. 9 czerwca 2014 został zwolniony z funkcji trenera poprzez e-mail…

Pomocnik – Ryan Joseph Giggs

Ostatni klub: Manchester United

giggs

Chociaż jego historia zaczęła się w niebieskiej części Manchesteru, to dopiero z czerwoną częścią wiąże się legenda. W MU spędził 24 lata, stając się rekordzistą w liczbie rozegranych meczów. Jego lista tytułów i nagród jest dłuższa niż przedświąteczna kolejka po karpia w Lidlu. Do najważniejszych na pewno należy zaliczyć dwukrotny triumf w Lidze Mistrzów i trzynastokrotne(!) zdobycie Mistrzostwa Anglii. Na boisku cechowała go wysoka kultura gry, w barwach „Czerwonych Diabłów” nigdy nie dostał czerwonej kartki. Jest jedynym piłkarzem, który strzelał gole w trzynastu kolejnych edycjach LM i jedynym, który grał we wszystkich wygranych sezonach w Premier League.

Napastnik – Thierry Daniel Henry

Ostatni klub: New York Red Bulls

henry

Jeden z najlepszych napastników w historii futbolu. Swoją bogatą karierę zaczynał w AS Monaco, skąd po pięciu latach przeszedł na jeden sezon do Juventusu, by w końcu podpisać umową z Arsenalem i stać się jedną z największych legend „The Gunners”. Zdobył tam 174 gole w 254 występach. Dwukrotnie otrzymał nagrodę „Złotego Buta” i został najlepszym strzelcem w historii klubu z Londynu. W 2007 roku trafił do Barcelony, z którą wygrał Ligę Mistrzów. Karierę zakończył w New York Red Bulls. Również z reprezentacją święcił ogromne sukcesy. Był członkiem złotej drużyny, która w 1998 wygrała Mistrzostwo Świata, a dwa lata później okazała się najlepsza na Starym Kontynencie. Został najlepszym strzelcem „Tricolores”, wyprzedzając legendarnego Michela Platiniego.

 

Napastnik – Rivaldo Vitor Borba Ferreira

Ostatni klub: Mogi Mirim EC

rivaldo

Historia Rivaldo to historia chłopca, któremu futbol ratuje życie. Bieda, choroba (początkowo jego kości nie rozwijały się do końca prawidłowo) i śmierć ojca (zginął w wypadku samochodowym) nie przeszkodziły mu w osiągnięciu sukcesu. Swoje pierwsze zarobione poprzez sprzedaż lodów pieniądze, przeznaczył na zakup korków. W wieku 19 lat trafił do Corinthians, by po sezonie grać już dla Palmeiras, z którym zdobył Mistrzostwo Brazylii. Tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie trafił do Deportivo La Coruña. Po świetnym sezonie w Galicji kupiła go Barcelona, która potrzebowała następcy dla sprzedanego do Interu Mediolan Ronaldo. W ciągu pięciu lat gry strzelił dla Barcelony 86 bramek, dzięki czemu zapewnił jej dwa tytuły mistrza kraju, Puchar Króla i Superpuchar Hiszpanii. W 2002 roku zmienił klub na AC Milan, z którym zdobył Puchar Włoch, Superpuchar Europy i wygrał Ligę Mistrzów. Nie potrafił jednak odnaleźć się na San Siro, dlatego zarząd Milanu postanowił rozwiązać obowiązujący go kontrakt. Następne kilka sezonów spędził w Grecji, w barwach Olympiakosu Pireus i AEK Ateny. W 2008 Rivaldo podpisał roczny kontrakt z uzbeckim Bunyodkor Taszkent. 15 marca 2014 roku oficjalnie ogłosił zakończenie kariery. Aktualnie jest prezydentem klubu Mogi Mirim, występującego w pierwszej lidze stanowej (Campeonato Paulista).

Tak prezentuje się „11-tka emerytów 2014”

Nowy obraz (2)

– Ławka rezerwowych –

Faryd Camilo Mondragón

Ostatni klub: Deportivo Cali

To największy dinozaur naszej drużyny, który pierwsze szlify stawiał już na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie! W wieku 43 lat zagrał jeszcze parę minut na Mundialu i stał się najstarszym zawodnikiem, jaki kiedykolwiek zagrał na Mistrzostwach Świata. Piłkarski Globtroter, który oprócz klubów rodzimej ligi, zagrał także w Paragwaju (Cerro Porteño), Argentynie (Argentinos Juniors, Independiente), Hiszpanii (Real Saragossa), Francji (FC Metz), Turcji (Galatasaray), Niemczech (1.Köln) i Stanach Zjednoczonych (Philadelphia Union). Najwięcej ugrał nad Bosforem, gdzie w barwach „Lwów” dwukrotnie wygrał ligę i raz puchar. Na zakończenie przygody z piłką wraz z Deportivo Cali wygrał kolumbijską Superligę.

Gabriel Iván Heinze

Ostatni klub: Newell’s Old Boys Rosario

Do Europy z Argentyny przeniósł się w wieku 20 lat. W macierzystym Newell’s Old Boys zdążył rozegrać ledwie 8 spotkań, by przekonać do siebie włodarzy Realu Valladolid. To ze stolicy wspólnoty autonomicznej Kastylii i León ruszył na podbój kontynentu. Najpierw roczne wypożyczenie do portugalskiego Sportingu, a potem już tylko najlepsze kluby Europy: PSG (Puchar Francji), Manchester United (Mistrzostwo i Puchar Ligi Angielskiej), Real Madryt (Mistrzostwo i Superpuchar Hiszpanii), Olympique Marsylia (Mistrzostwo i Puchar Ligi Francuskiej) i AS Roma. Po przeciętnym sezonie spędzonym w stolicy Italii powrócił do „Trędowatych” z Rosario. Dla Newell’s Old Boys (Mistrzostwo Argentyny) zagrał jeszcze 2 sezony. Reprezentację Argentyny reprezentował na Mistrzostwach Świata w 2006 i 2010, Copa America 2004 (finał) i 2007 (finał), Igrzyskach Olimpijskich 2004 (zwycięstwo) i Pucharze Konfederacji 2005 (finał). W barwach „Albicelestes” zagrał 68 razy, strzelił 3 bramki. Postanowił zakończyć karierę z powodów zdrowotnych.

Erik Olof Mellberg

Ostatni klub: FC Kopenhaga

Przygodę swojego życia przeżył w Birmingham, gdzie spędził 7 lat swojej kariery (2001 roku wygrał Puchar Intertoto). Dla „The Villans„ zagrał w sumie 238 razy. Przed dołączeniem do Kopenhagi, bronił też barw takich zespołów jak Racing Santander, Juventus, Olympiakos (dwa Mistrzostwa i Puchar Grecji) czy Villarreal. W barwach „Trzech Koron” zagrał 117 razy, strzelając 8 bramek. Pierwszego gola w barwach narodowych zdobył na Stadionie Śląskim w Chorzowie, w meczu El. Euro 2004 (Polska – Szwecja 0:2). Reprezentował swój kraj na Mistrzostwach Świata 2002 i 2006 i Mistrzostwach Europy 2000, 2004, 2008 i 2012. Umowa niespełna 37-letniego obrońcy z  FC Kopenhaga miała obowiązywać do końca obecnego sezonu, ale obie strony doszły do porozumienia w sprawie wcześniejszego rozwiązania kontraktu.

Juan Sebastián Verón

Ostatni klub: Estudiantes La Plata

Jego pseudonim „La Brujita”, co po hiszpańsku znaczy „Czarowniczka”, nie był przypadkowy. Z piłką potrafił zrobić wszystko. W swojej bogatej karierze sporo zwiedził i wygrał. Jako piłkarz ukształtował się w Estudiantes de La Plata, z którym dwukrotnie wygrał mistrzostwo Argentyny oraz Copa Libertadores. Później reprezentował barwy takich klubów jak: Boca Juniors, Sampdoria, Parma (Puchar Włoch i Puchar UEFA), Lazio (Scudetto, Puchar i Superpuchar Włoch, Superpuchar Europy), Manchester United (Mistrzostwo Anglii), Chelsea i Inter Mediolan (Scudetto, 2 Puchary Włoch i Superpuchar Włoch). Zagrał na trzech Mundialach, był kapitanem reprezentacji. Już w 2012 roku postanowił zakończyć piłkarską karierę i objął rolę dyrektora sportowego Estudiantes. Jednak bez piłki przy nodze wytrzymał ledwie rok. Teraz na dobre zamienia murawę na biurko.

Ireneusz Jeleń

Ostatni klub: Piast Cieszyn

Najlepszy gracz Wisły Płock, z którą w 2006 niemal w pojedynkę wygrał Puchar Polski. Sezon później grał już dla AJ Auxerre, w barwach którego przez 5 lat uzbierał 48 goli. Dobra gra zaowocowała transferem do Lille, gdzie ściągnął go Rudi Garcia. Z obecnym trenerem Romy nie było jednak ,,Jelonkowi” po drodze (m.in. przez zablokowany transfer do Brest) i zamiast kroku do przodu, zrobił dwa w tył… Najpierw długo bez klubu, potem Podbeskidzie, Górnik Zabrze i ostatecznie Piast Cieszyn, gdzie rozpoczynał piłkarską karierę. Z orzełkiem na piersi zagrał 29 razy, zdobył 5 bramek, wystąpił na Mundialu w 2006 roku. W wieku 33 lat zakończył karierę sportową. Chce rozpocząć pracę jako menedżer lub otworzyć szkółkę piłkarską.

 / Dawid Wybraniec i Łukasz Bola /

Komentarze

komentarzy