Urugwaj: Peñarol triumfatorem Apertura 2015

W ostatniej kolejce urugwajskiej Torneo Apertura 2015 Club Atlético Peñarol z Diego Forlánem w składzie pokonała na Estadio Centenario Juventud Las Piedras 1:0. Jest to pierwszy triumf 47-krotych mistrzów Urugwaju w turnieju otwarcia od 2012 roku.

Przed ostatnią kolejką podopieczni Pablo Bengoechea mieli punkt przewagi nad Nacionalem i trzy nad Club Atlético Cerro. Ostatni mecz na Estadio Centenario musieli więc wygrać by nikt nie odebrał im mistrzostwa. Przełomowa okazała się akcja z 25. minuty gry, kiedy fantastycznym podaniem popisał się Luis Aguiar, a błąd obrońcy Canarios wykorzystał Cristian Palacios. Choć obie drużyny miały jeszcze okazje do zmiany rezultatu wynik nie uległ już zmianie.

Swoje mecze wygrała również grupa pościgowa. Cerro zwyciężyło na Parque Roberto Racing Club Montevideo 2:0, a Nacional mimo, iż przegrywał już na Estadio Belvedere z Liverpoolem ostatecznie zdołał zwyciężyć 3:2.

Zwycięstwo w Apeturze daje drużynie Diego Forlána półfinał o mistrzostwo ligi, w którym zmierzą się ze sobą triumfator Apetury (czyli właśnie Peñarol) i zwycięzca Clausury (czyli turnieju rozgrywanego w pierwszej połowie 2016 roku). Lepszy z nich zagra w finale z drużyną, która zarówno w turnieju otwarcia jak i zamknięcia zgromadziła najwięcej punktów. Nagrodą za zwycięstwo w finale jest udział w Copa Sudamericana 2016.

Peñarol – Juventud 1:0 (1:0)
1:0 Cristian Palacios 25′