Europejska piłka statystycznie – raport CIES

europejska piłka statystycznie
Piłkarskie obserwatorium CIES słynie z przygotowywania statystycznych raportów dotyczących europejskich rozgrywek ligowych. Tym razem sporządziło interaktywną mapę statystyczną zawierającą między innymi informacje o tym, gdzie piłkarze najchętniej zostają na wiele lat, jaki odsetek młodych talentów gra w rodzimych ligach oraz przyjrzało się innym, nieco bardziej trywialnym liczbom.

Z poniższej mapy możecie dowiedzieć się chociażby, w której lidze największą rolę odgrywają młodzi piłkarze, a gdzie walkę o mistrzostwo opiera się na weteranach. Okazuje się, co chyba nikogo przesadnie nie zaskakuje, że na młodzież stawia się najchętniej w Chorwacji i Holandii, podczas gdy na Cyprze oraz w Turcji średnia wieku jest najwyższa – mówimy o ponad 28 latach. Wśród największych lig Europy najlepiej wypadają Bundesliga oraz Ligue 1 (poniżej 27 lat), a najgorzej Anglia i Włochy (odpowiednio 27,84 i 27,38). Polska ekstraklasa znajduje się w czołówce zestawienia z 27,8 roku.

Najstarszym zespołem jest cypryjski Nea Salamis, któremu po piętach depcze West Bromwich Albion. Obie ekipy grają składami przekraczającymi 30 lat.

Poza wiekiem, na interaktywnej mapie możemy sprawdzić również wzrost (na czele Chorwaci) oraz stabilność składu – brylują Austria oraz Anglia. Ponadto procent minut rozegranych przez obcokrajowców względem całego składu (nie ma mocnych na włoskie Udinese, w którym ponad 95% czasu na boisku spędzają piłkarze spoza Italii) czy procent minut wychowanków (najlepiej w najmocniejszych ligach wypada Atheltic Bilbao) i liczbę zawodników wykorzystywanych przez trenerów (najmniej roszad przeprowadza się w Skandynawii).

Zostawiamy Was już z samą mapą i życzymy miłej zabawy!

Komentarze

komentarzy