4 powody, dla których Kapustka we Freiburgu to dobry ruch

Kapustka
Bartosz Kapustka (Źródło: East News)

Jeszcze w tym tygodniu ma rozstrzygnąć się sprawa przenosin Bartosza Kapustki do SC Freiburg. W sytuacji 20-letniego piłkarza takie rozwiązanie może okazać się bardzo dobrym posunięciem. Sprawa jeszcze nie jest przesądzona, jednak niemieckie media informują, że Kapustka może zostać wypożyczony do Freiburga na rok, a po tym okresie niemiecki klub będzie miał możliwość pierwokupu (Kicker.de donosi o kwocie pięciu milionów euro). Oto dlaczego pobyt w Niemczech może okazać się dla Polaka ciekawą opcją.

Najpoważniejsi konkurenci odeszli

Po udanym sezonie dla Freiburga (7. miejsce w lidze) z drużyny odeszli dwaj najlepsi piłkarze – Vincenzo Grifo za sześć milionów euro przeniósł się do Borussii Moenchengladbach, a Maximilian Phillpp za 20 milionów tej samej waluty dołączył do Borussii Dortmund. Tym samym w ofensywie zespołu prowadzonego przez Chistiana Streicha zrobiło się sporo miejsca na nowych zawodników, m.in. takich jak Kapustka. Niemieckie media nawiązują do Polaka w kontekście zastąpienia Grifo, który w poprzednim sezonie Bundesligi zdobył sześć goli i 12-krotnie asystował. Jeśli były piłkarz Cracovii pokaże się z dobrej strony na treningach, to możliwość dostania szansy od trenera jest bardzo wysoka.

Mocna pozycja trenera

Christian Streich to człowiek od wielu lat związany z SC Freiburg. Wcześniej jako piłkarz, następnie trener młodzieży, asystent trenera, aż w styczniu 2012 roku został pierwszym trenerem. 52-latek był z klubem na dobre i złe. Poza prowadzeniem drużyny w Bundeslidze udało się zaliczyć dobry występ w DFB-Pokal (półfinał w sezonie 2012/2013), awansować do Ligi Europy (2013/2014). Niestety sezon 2014/2015 to spadek Freiburga do 2. Bundesligi, jednak Streich nie stracił posady, co okazało się dobrą decyzją, bowiem na zapleczu Bundesligi klub spędził tylko jeden sezon. Mając takie zaufanie i doświadczenie w pracy z młodzieżą, Streich i Kapustka mogą stworzyć dobrą relację, która przełoży się na udane występy skrzydłowego w Bundeslidze.

Stawianie na młodych

W drużynie z Badenii-Wirtembergii widać, że stawia się na młodzież. W poprzednim sezonie potwierdziły to występy Pascala Stenzela (rocznik 1996, 19 występów w Bundeslidze), Caglara Söyüncü (rocznik 1996, 24 występy w Bundeslidze) czy Marca-Olivera Kempfa (rocznik 1995, 13 występów w Bundeslidze). Do tego niewiele starsi Philipp czy Schwolow to przykłady tego, że w tym klubie ważne są przede wszystkim umiejętności, a nie doświadczenie, bowiem dzięki promowaniu młodszych piłkarzy Freiburg zarabia całkiem spore pieniądze.

Rafał Gikiewicz na miejscu

Polski bramkarz jest w Niemczech już od trzech sezonów. Po dwóch udanych latach spędzonych w Eintrachcie Brunszwik sezon spędzony na ławce Freiburga, jednak patrząc z perspektywy Kapustki, Gikiewicz może pomóc w szybszej i łagodniejszej aklimatyzacji w nowym środowisku. Co prawda w Leicester mimo Marcina Wasilewskiego w klubie sytuacja Kapustki się nie zmieniła, jednak zawsze na początku w nowym otoczeniu mieć pod ręką kogoś lepiej zorientowanego w klubowych oraz pozasportowych realiach.

Totolotek bonus powitalny 700 zł + 20 zł za darmo na start

Komentarze

komentarzy