Zmarł reprezentant Burkina Faso, Abdoulaye Soulama

Abdoulaye Soulama
Abdoulaye Soulama był gwiazdą ghańskiej ligi

Smutna wiadomość dla afrykańskiego futbolu. Dziś zmarł Abdoulaye Soulama. Zawodnik grał w kadrze Burkina Faso podczas Pucharu Narodów Afryki 2013. Zespół wówczas awansował do finału.

Bramkarz był wychowankiem rodzimego ASFA Yennenga, skąd w wieku 21 lat trafił do tureckiego Denizlisporu. Spędził tam dwa lata, rozgrywając 25 spotkań. To była jego jedyna przygoda z europejskich futbolem. Od 2002 roku aż do końca życia grał bowiem w klubach afrykańskich.

Z Denizlisporu Soulama trafił do algierskiego CA Batna, skąd po sezonie wrócił do Burkina Faso. W ASF Bobo Dioulasso był podstawowym zawodnikiem i w swoim pierwszym sezonie sięgnął wraz z klubem po puchar kraju. Po trzech latach w zespole golkiper trafił do klubu, w którym stawiał swoje pierwsze kroki w seniorskim futbolu. W ASFA Yennenga zawodnik spisywał się tak dobrze, że po roku trafił do silniejszej afrykańskiej ligi…

W 2007 roku Soulama trafił do ghańskiego Asante Kotoko, najlepszego klubu w historii kraju. „Jeżozwierze” 23-krotnie sięgnęły po mistrzostwo Ghany, a także dwukrotnie zdobyły afrykańską Ligę Mistrzów. Przygoda Burkińczyka z klubem trwała osiem lat. Z czasem stał się tam jedną z ważniejszych postaci – był nominowany do nagrody dla najlepszego bramkarza ligi. Po kilku latach w Asante Kotoko Soulama został kapitanem zespołu. Z „Jeżozwierzami” zdobył cztery mistrzostwa Ghany.

Po zdobyciu ostatniego golkiper przeszedł do zespołu największego rywala – Hearts of Oak. Z chwilą odejścia wciąż był jego zawodnikiem.

Abdoulaye Soulama był uznawany za jednego z najlepszych bramkarzy w historii burkińskiego futbolu. W reprezentacji wystąpił w 46 meczach. Był uczestnikiem Pucharu Narodów Afryki w 2004 i 2013 roku. Za drugim razem piłkarze Burkina Faso awansowali do finału, w którym ostatecznie ulegli Nigerii (0:1). Soulama grał w dwóch pierwszych meczach fazy grupowej. Po otrzymaniu czerwonej kartki w spotkaniu z Etiopią i odbyciu zawieszenia zawodnik już jednak nie zagrał w turnieju. Ostatni występ w reprezentacji Burkińczyk zanotował w 2015 roku przeciwko Mali. Był jednak powoływany do niej jeszcze przez kolejny rok.

W kwietniu ubiegłego roku, brat golkipera zginął w wypadku samochodowym. To odbiło się na psychice Soulamy.

Przez ostatnie tygodnie piłkarz Hearts of Oak spędził w szpitalu w rodzinnej Banforze, w mieście, w którym się wychowywał. Powód śmierci wciąż nie został oficjalnie ujawniony.

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka
+ do 400 zł

Komentarze

komentarzy