Specjalny algorytm „obliczył” najlepsze kluby. Niespodzianka w TOP10

Nie żyjemy w dobrych czasach dla osób, które cenią sobie anonimowość. Inwigilacja, mniej czy bardziej, ale jest wszechobecna i będzie coraz bardziej – czy to się komuś podoba czy nie. Nie inaczej jest w sporcie, w którym można przeanalizować praktycznie wszystko. Ile przebiegł dany zawodnik? Ile miał kontaktów z piłką? Ile razy mrugnął okiem? Ile razy wziął oddech? Jak często przewraca się z boku na bok, kiedy śpi podczas pełni? Teraz to już żadna tajemnica. Podobnie jest z klubami.

Po ostatnich doniesieniach znamy już pojęcia takie jak np. „xG”, czyli expected goals (spodziewane gole). Specjalne wzory analizują przebieg gry, stwierdzając potem, ile bramek dana drużyna powinna zdobywać, a ile tracić. W zdecydowanej większości przypadków schemat się sprawdza, a jedynym, który go „złamał”, jest Lucien Favre i prowadzone przez niego drużyny. Ale mniejsza z tym – dziś w roli głównej mamy nowego „gościa”, a jest nim… Algorytm 538.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!

Fivethirtyeight.com to strona wyliczająca najróżniejsze rzeczy, również te związane z piłką. W swoim algorytmie uwzględniła różne czynniki, m.in. wskaźniki SPI, analizę spotkań, prognozowanie, wagę meczów, wartość danej ligi i wiele, wiele innych (szczegóły tutaj). Oto jak prezentuje się czołowa dwudziestka najlepszych klubów na świecie:

Na pierwszy rzut oka widać, że całość prezentuje się naprawdę porządnie. Biorąc pod uwagę, że w zestawieniu nie ma ani grama subiektywizmu można stwierdzić, że komputery i przeróżne wzory wykonały dobrą robotę (cały ranking tutaj). Nie dziwi prowadzenie drużyny Guardioli, nie dziwi drugie miejsce Barcelony, czy obecność Liverpoolu, PSG czy Juventusu. Dziwi natomiast wysoka, ósma pozycja Ajaksu. No bo jak to, „przecież Holandia jest słaba” i „daleko za innymi ligami”. To prawda, ale forma Ajaksu, spokojny awans z grupy w LM zrobiły swoje.

Jak myślicie, czy jest to prawidłowa ocena, czy może jednorazowy „błąd systemu”, podobnie jak drużyny Favre’a w „xG”? Patrząc na resztę, m.in. Manchester United pomiędzy PSV i Salzburgiem, pozycje klubów są ocenione prawidłowo. Zostawiamy was z tą zagwozdką, a jeśli chcecie zobaczyć, jak „538” przewiduje zwycięzców poszczególnych rozgrywek sezonu 2018/2019, sprawdźcie tutaj.

Kliknij i odbierz zakład bez ryzyka 110 zł + 10 zł na START + 400 zł od depozytu!

Komentarze

komentarzy