Allianz Arena – najważniejsze informacje

Allianz Arena w Monachium to jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich na świecie. Jest to drugi co do wielkości obiekt piłkarski w Niemczech. Koszt jego wzniesienia szacuje się na około 340 mln euro.

Najważniejsze informacje o Allianz Arena

Allianz Arena powstała w roku 2005. Budowa trwała około trzech lat, a za jej projekt odpowiadał duet szwajcarskich architektów Jacques Herzog i Pierre de Meuron. Początkowo obiekt ten należał do Bayernu Monachium oraz TSV 1860 Monachium, ale w 2006 roku Bayern stał się jego samodzielnym właścicielem.

Miasto: Monachium

Klub: Bayern Monachium, TSV 1860 Monachium

Pojemność turniejowa: 66 000

Mecze na EURO 2024:

  • Niemcy – Szkocja
  • Słowenia – Serbia
  • Dania – Serbia
  • Rumunia – Ukraina
  • 1/8 finału
  • półfinał

14 czerwca 2024 roku komplet 66 000 widzów będzie obserwował na Allianz Arenie mecz otwarcia EURO 2024. Po przeciwnych stronach boiska zameldują się reprezentacje Niemiec oraz Szkocji. W kolejnych dniach na bawarskim obiekcie dojdzie także do starć Słowenia – Serbia, Dania – Serbia, Rumunia – Ukraina, spotkania w ramach jednej ósmej finału oraz jednego z dwóch półfinałów.

Na Allianz Arenie pisze się historia

EURO 2020 odbywało się w 11 różnych miastach. Jednym z nich było Monachium. Z uwagi na organizację kolejnych mistrzostw Europy przez Niemcy najlepsi piłkarze na Starym Kontynencie ponownie zawitają na ten fascynujący obiekt ulokowany w bawarskiej stolicy. Allianz Arena stanie się tym samym pierwszym stadionem w historii, który ugości uczestników dwóch kolejnych czempionatów.

Na tle pozostałych niemieckich obiektów Allianz Arenę wyróżnia z pewnością charakterystyczne podświetlenie. Każda z 3000 poduszek ulokowanych w fasadzie stadionu może świecić w trzech różnych barwach.

Czerwone podświetlenie obowiązuje podczas spotkań z udziałem Bayernu, niebieskie, kiedy swoje mecze rozgrywa TSV oraz białe w trakcie starć z udziałem reprezentacji Niemiec. Wokół Allianz Areny funkcjonuje największy parking dla samochodów osobowych w Europie. Jego pojemność to około 10 000 aut.