Bolesna weryfikacja. Gdzie są dzisiaj młodzieżowi Mistrzowie Europy?

30 maja 2010 roku. W Liechtensteinie kończą się wówczas Mistrzostwa Europy do lat 17. Po raz pierwszy w historii tytuł zdobywają reprezentanci Anglii. Od tego niespodziewanego zwycięstwa mija dziś pięć i pół roku. Gdzie obecnie, po kilku latach weryfikacji, jest ówczesna angielska uzdolniona młodzież?

Bramkarze:

– Jack Butland:

Człowiek „Garncarzy”, regularnie grający w Premier League. Aktualnie uważany za jednego z najlepszych bramkarzy w lidze angielskiej. Do tego miana jednak doszedł ciężką pracą podczas występów na zapleczu Premier League. Dwa lata po mistrzowskim turnieju spędził w Birmingham (w 2012 roku także wystąpił na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie), zaś w styczniu 2013 roku został piłkarzem Stoke, gdzie regularnie występuje dopiero od tego sezonu, wcześniej będąc zmiennikiem Asmira Begovicia.

– Sam Johnstone:

Wychowanek akademii Manchesteru United, który do tej pory nie zdążył zadebiutować dla „Czerwonych Diabłów”, choć ciągle jest uznawany za perspektywicznego bramkarza. Rzucanie na dziesiątki wypożyczeń do niższych lig w Anglii (Oldham Athletic, Scunthorpe, Walsall, Doncaster, Preston) niewiele pomogło i Sam wrócił w lipcu tego roku do macierzystego klubu, gdzie występuje w drużynie U-21. W międzyczasie został powołany także na Mistrzostwa Świata U-21 w 2013 roku.

Obrońcy:

– Bruno Pilatos:

Lewy obrońca, który po skończonych Mistrzostwach został zauważony przez Middlesbrough. W Championship jednak kompletnie sobie nie poradził i od dwóch lat występuje w amatorskiej lidze, reprezentując barwy Darlington 1883.

– Luke Garbutt:

Od sześciu lat związany z Evertonem. Na Goodison Park zadebiutował w 2012 roku podczas spotkania w Capital One Cup. Następnie spędził czas w Colchester United, rozgrywając tam 19 spotkań. Od tego sezonu wypożyczony do Fulham, w którym to dość regularnie dostaje szanse w Championship.

– Conor Coady:

Kapitan ówczesnej reprezentacji oraz wychowanek Liverpoolu. Coady głównie występował w młodzieżowych drużynach „The Reds”, zaledwie raz ubierając trykot dla pierwszej drużyny Liverpoolu w Premier League. W 2014 roku sprzedany do Huddersfield. Obecnie zawodnik Wolverhampton.

Coady oraz Wisdom - dwaj najważniejsi piłkarze w defensywie.
Coady oraz Wisdom – dwaj najważniejsi piłkarze w defensywie.

– Andre Wisdom:

Jeden z tych obrońców ówczesnej kadry, do których możemy przykleić opinię, że potwierdzili swoją klasę. Karierę zaczynał na Anfield, w którym to zagrał ponad 20 spotkań dla pierwszej drużyny. W poprzedniej kampanii wypożyczony do West Bromwich Albion, natomiast obecnie broni barw Norwich. Nadal związany pełnoprawnym kontraktem z macierzystym klubem.

– Ben Gibson:

Defensor Middlesbrough, który przedostał się do pierwszej drużyny po przydatnych wypożyczeniach w Plymouth, York City czy Tranmere Rovers. Aktualnie 22-latek regularnie występuje w centrum defensywy u Aitora Karanki, gdzie grywa obok Daniela Ayali.

– Tom Thorpe:

Od najmłodszych lat związany z Manchesterem United, w którego barwach rozegrał…minutę. Głównie reprezentant młodzieżowych ekip „Czerwonych Diabłów”. Latem tego roku pozwolono mu odejść bez kwoty odstępnego do Rotherham United, w którym to pełni rolę głębokiego rezerwowego.

Pomocnicy:

– Nathaniel Chalobah:

Wychowanek Chelsea – a to już momentalnie brzmi wrogo. W „The Blues” do tej pory nie rozegrał żadnego spotkania w Premier League, a trumfy święcił zaledwie w drużynach młodzieżowych. Jak na wychowanka „The Blues” przystało, wysyłany na wypożyczenia do Championship. Pomimo dobrej gry, powrót do Chelsea był zazwyczaj zderzeniem z rzeczywistością. Wiele razy także wysyłany na przedsezonowe tournée z Londyńczykami, ale zawsze po powrocie oddawany do innych drużyn. Obecnie zesłany do Napoli, w którym rozegrał do tej pory ledwie 4 spotkania.

– Ross Barkley:

Laurka tamtejszej kadry. Dziś etatowy reprezentant Anglii i kręgosłup Evertonu Roberto Martineza. Swój rozwój zawdzięcza głównie menedżerowi z Goodison Park, który momentalnie rzucił Barkleya na głęboką wodę, przez co ten mógł ekspresowo rozkwitnąć na najwyższym poziomie. Oprócz pobytu w Evertonie, w międzyczasie spędził także dwa lata na wypożyczeniu – w Sheffield Wednesday oraz Leeds.

Ross Barkley, jako jeden z talizmanów kadry U17.
Ross Barkley, jako jeden z talizmanów kadry U17.

– Josh McEachran:

Miał być wielkim piłkarzem, nowym Frankiem Lampardem. Minęło kilka lat, a on dziś próbuje powrócić do formy po trudnej kontuzji na zapleczu Premier League. Josh miał przed sobą świetlaną przyszłość i nawet pomimo dostania kilku szans w Chelsea (11 spotkań w Premier League, mecze w Lidze Mistrzów), nie wykorzystał ich w dostateczny sposób. Po zwolnieniu Carlo Ancelottiego wysyłany do przeróżnych klubów na wypożyczenia, które kończyły się fiaskiem.

– George Thorne:

Absolwent akademii West Bromwich, który zaliczył kilka występów w pierwszej drużynie. Większość czasu jednak przebywał poza klubem – między innymi na wypożyczeniu w Portsmouth, Peterborough United, Watford i Derby County. W „Baranach” osiadł na dłużej i dziś jest podstawowym zawodnikiem klubu z Championship.

– Luke Williams:

Ówczesny gracz Middlesbrough, dowołany w ostatniej chwili do kadry. Występ w Mistrzostwach Europy wyjątkowo nie zmienił jego kariery. Po imprezie ugrzązł w niższych klasach rozgrywkowych. Aktualnie rezerwowy w Scunthorpe United.

Napastnicy:

– Conor Wickham:

Bohater finału z Hiszpanią, wicekról strzelców turnieju w Liechtensteinie. W wieku 18 lat wykupiony przez Sunderland za kwotę 9 milionów euro. Obecnie? Rezerwowy Crystal Palace, i choć rozegrał blisko 100 występów dla Sunderlandu, to można zastanawiać się, jakim byłby piłkarzem, gdyby wyłącznie skupił się na piłce. Jeden z tych, po których oczekiwano znacznie więcej.

wickham

– Will Keane:

To jemu wróżono największa karierę. Miał być talizmanem tej kadry, która następnie trafi do głównego składu Manchesteru united. Wszystko jednak nie ułożyło się po jego myśli i jako największy sukces może przypisać sobie zwycięstwo w młodzieżowym Pucharze Anglii. Karierę pokrzyżowały mu także kontuzję – głównie te kolana. Aktualnie zawodnik pierwszoligowego Preston.

– Benik Afobe:

Od chwili sukcesu z młodzieżową kadrą wypożyczany do: Huddersfield Town, Reading, Bolton Wanderers, Millwall i Sheffield Wednesday oraz MK Dons. Wszędzie miał nabrać ogłady, by pewnego dnia wrócić na Emirates pod skrzydła Arsene Wengera. Tak się jednak nie stało i w styczniu 2015 roku Wolverhampton postanowiło zapłacić za ciemnoskórego Anglika ponad 2 miliony euro. Patrząc na to, w jakiej strzeleckiej formie obecnie jest Afobe – było warto. Były gracz Arsenalu to aktualnie jednym z najlepszych strzelców Championship, z 10 bramkami na koncie.

– Saido Berahino:

Jeden z młodzików, który zmaga się ze sporymi problemami w West Browmich Albion pod rządami Tony’ego Pullisa. Jeden z najzdolniejszych z angielskich napastników młodego pokolenia, który w poprzednim sezonie Premier League trafił aż 14 bramek dla „The Baggies”. Etatowy reprezentant Anglii do lat 21. Oprócz występów na The Hawthorns, początkowe lata po Mistrzostwach Europy spędził także w innych klubach (w 2012 roku występował na poziomie czwartej ligi angielskiej).

– Robert Hall:

Występ na Mistrzostwach Europy zaowocował podpisaniem pierwszego profesjonalnego kontraktu z West Hamem. Podczas trzyletniej przygody z „Młotami”, zaliczył ledwie 7 występów. W 2013 roku sprzedany do Boltonu, skąd został wypożyczony do MK Dons.

Wypada skwitować to jednym – coś poszło nie tak. Pytanie tylko dlaczego.

Komentarze

komentarzy