Cierpliwość, czas, spokój. Trzeci odcinek „Niekochanych”

Za nami trzeci odcinek “Niekochanych”. Mogliśmy zobaczyć, jak wyglądały kulisy ostatnich meczów reprezentacji w eliminacjach do Mistrzostw Europy. Jednak nie boiskowe starcia były tu najważniejsze, a “Zmiany” – jak zatytułowano ten odcinek.

Jerzy Brzęczek – motywator?

Jedną z głównych różnic przedstawionych w filmie jest różnica pomiędzy tym, jak Jerzy Brzęczek wypowiada się na forum, a jak w szatni, na osobności. Gdy przemawia przed całym zespołem, nie mówi o sferze taktycznej, a zamienia się w motywatora – przynajmniej tak zostało to przedstawione. “Chcę z was wydobyć to, co najlepsze” to tylko jedna z wielu tego typu wypowiedzi selekcjonera.

W węższym gronie Jerzy Brzęczek nie jest tylko motywatorem. Zdaje sobie sprawę z błędów – swoich oraz piłkarzy. Słucha ich, dyskutuje z nimi, nie mówi o ogólnikach. W szatni nie jest trenerem, który mówi, żeby pilnować wyniku, tylko liczy na reakcję w postaci dalszego ataku zespołu. Na forum mówi, że detale po prostu istnieją, w szatni zwraca na nie uwagę, choć taki obraz wynika głównie ze słów jego podopiecznych.

Selekcjoner wyznał też między słowami, co jest według niego najważniejsze w pracy trenerskiej. „Cierpliwość, czas, spokój – i będziemy mieć dużo satysfakcji” – tymi słowami motywował swoich podopiecznych po jednym z meczów eliminacyjnych. Można je odnieść zarówno do kadry, jak i do samego trenera. Jerzy Brzęczek miał trudne początki, jednak te trzy czynniki sprawiły, że obie strony zaczęły robić postępy, czego efektem był spokojny awans na turniej.

Zagraj w BETFAN pierwszy kupon BEZ RYZYKA! Jeśli przegrasz, zwrot do 100 PLN trafi na Twoje KONTO GŁÓWNE z możliwością natychmiastowej wypłaty!

Szczęsny kontra Fabiański

Jednym z pierwszych wątków tego odcinka była rywalizacja między Wojciechem Szczęsnym a Łukaszem Fabiańskim. Obaj wykazywali ambicję w walce o miejsce w bramce reprezentacji. Jeden i drugi byli zgodni co do tego, że się nie kłócą, nie krytykują wzajemnie. Mimo to, chowają w sobie wściekłość z tego powodu, że trener postawił na tego drugiego.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Tematem przewodnim odcinka były jednak zmiany. W jakim kontekście można je rozumieć? W najprostszy sposób poprzez zmiany piłkarzy w trakcie meczu. Zwrócono uwagę na zmienników, o których Jerzy Brzęczek na każdym kroku mówił, że są równie ważni co pierwszy skład. Podczas relacji z meczów z Macedonią Północną, Łotwą czy Słowenią, podkreślany był wpływ m.in. Sebastiana Szymańskiego czy Jacka Góralskiego.

Czego jeszcze dotyczą zmiany? W pewnym stopniu postępu, jaki zrobiła kadra od czasów Adama Nawałki. W zasadzie tylko Arkadiusz Milik powiedział o tym wprost, ale obecny wachlarz zawodników jest większy niż przed poprzednimi turniejami.

Kolejna zmiana w kadrze zaszła pod względem mentalnym. To jednak nie zasługa trenera, a uczestnictwa piłkarzy w kolejnych turniejach. Łukasz Fabiański stwierdził, że po awansie reprezentacji Polski nie było euforii, tak jak dwa czy cztery lata temu. Kwalifikacja na Euro była obowiązkiem i każdy tak do tego podchodził.

Zagraj w BETFAN pierwszy kupon BEZ RYZYKA! Jeśli przegrasz, zwrot do 100 PLN trafi na Twoje KONTO GŁÓWNE z możliwością natychmiastowej wypłaty!

Kto nie kocha reprezentacji?

Pod koniec odcinka został wyjaśniony tytuł całej serii. Łukasz Fabiański stwierdził, że piłkarze nie czują się niekochani przez kibiców, a przez dziennikarzy, którzy ich krytykują. Można jednak polemizować z taką opinią, gdyż wśród fanów, nawet tych chodzących na mecze zdarzają się hejterzy, których opinie są często akceptowane i przekazywane dalej przez innych. Dziś każdy może być obecny w mediach społecznościowych i wyrażać swoje zdanie. Za liderów opinii uważa się jednak dziennikarzy, tylko czy oni nie są właśnie po to, żeby skrytykować (bądź sprostować) to, co mówią i robią inni?

Fot. YouTube/Łączy Nas Piłka

Komentarze

komentarzy