Skrzydłowy wyciągnięty z City błyszczy w Bundeslidze. Sekretem… „dieta człowieka epoki kamiennej”?

Dobrze wiemy, że dzisiejsi sportowcy są coraz bardziej uświadomieni co do tego, jakie praktyki pomagają, a jakie przeszkadzają w prawidłowym rozwoju ich karier. Trenerzy personalni, duża ilość snu, psycholodzy, trenerzy oddychania, zajęcia pod okiem specjalistów z niemal każdej, teoretycznie nieprzydatnej dziedziny. Do tego dochodzą oczywiście najróżniejsze diety.

 Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Wszyscy znamy memy z Robertem Lewandowskim, w których zajada się glutenowymi przysmakami, „kiedy Ania nie patrzy”. Wielu osobom takie praktyki wydają się przesadzone, jednak jeśli coś działa, po co to krytykować? Zadbanie o ten element życia codziennego pomogło wielu gwiazdom, w tym samemu Leo Messiemu. Jednak są też tacy zawodnicy, którzy szukając swojej własnej ścieżki dochodzą do nietypowych rzeczy…

Jakiś czas temu Pione Sisto wdrożył do swojego życia dietę polegającą na tym, że przez 21 dni miał się żywić wyłącznie owocami. Jak można się domyślać – nie wytrzymał. W końcu stwierdził, że zaczyna wariować i zrezygnował z tej praktyki. Mniej radykalną, choć też nietypową dietę, zaczął stosować Javairo Dilrosun – 21-letni zawodnik Herthy Berlin.

Wychowanek Ajaksu, który lata 2014-2018 spędził kształcąc się w piłkarskim fachu w akademii Manchesteru City, poprzedniego sezonu nie mógł zaliczyć do udanych. Młody Holender większość debiutanckiej kampanii (132 dni) na profesjonalnym poziomie spędził lecząc urazy mięśniowe. Jak z nimi walczy? Otóż Dilrosun zaczął stosować… dietę człowieka epoki kamiennej.

Bazuje ona na produktach pochodzenia naturalnego i nieprzetworzonej żywności. Jest uważana za dietę, która zmniejsza ryzyko obecnych chorób cywilizacyjnych, na które nasi praprzodkowie nie zapadali. Dieta człowieka epoki kamiennej, znana też jako „dieta paleo”, polegała na spożywaniu tego, co udało się upolować, złowić, zerwać z drzewa itp. Prowadzony wtedy koczowniczy tryb życia niemal uniemożliwiał spożywania zbóż, strączków czy nabiału, których nie znajdziemy w tej diecie. Według niektórych naukowców właśnie do czegoś takiego jesteśmy predysponowani genetycznie.

Czy taki sposób odżywiania może pomóc? Cóż, nie będziemy szukać tu stuprocentowych zależności, jednak Dilrosun początek obecnego sezonu ma co najmniej obiecujący. Lewy napastnik w czterech występach w barwach Herthy zanotował jak na razie dwie bramki i tyle samo asyst. Całkiem nieźle, jak na 200 minut spędzonych na boiskach Bundesligi.

 Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Komentarze

komentarzy