Dlaczego kluby ogłaszają transfery przed rozpoczęciem okna transferowego?

Zapewne wielu z was nie do końca pojmuje zasady obowiązujące na rynku transferowym. Z tego względu wychodzimy z pomocą i w kilku kolejnych tekstach odsłonimy niejako najważniejsze kulisy transferów pod względem finansowym. Jesteście gotowi? Zaczynamy.

Na początek wyjaśnimy Wam, dlaczego niektóre kluby ogłaszają transfery tak wcześnie, nie oczekując na oficjalne otwarcie okienka transferowe.

Transfery pomiędzy klubami nie mogą być przeprowadzone wcześniej niż pierwszego lipca. Dlaczego więc widzimy masę oficjalnych ogłoszeń o zakontraktowanie nowego gracza przed tym okresem? Przykładowo Manchester City ogłosił transfer Bernardo Silvy z Monaco 26 maja, zaledwie kilka dni po zakończeniu sezonu Premier League.

Mimo to klub kupujący nowego gracza nie może go zarejestrować w swoim klubie przed 1 lipca. Po co zatem ten zabieg? Już wyjaśniamy.

W wielu klubach rok finansowy trwa od 1 lipca do 30 czerwca. Z jakiego powodu jednak rok „podatkowy” jest istotny dla przeprowadzonego transferu? Daje on klubom swobodę przelewu pieniędzy w wybranym okresie rozliczeniowym. Brzmi zawile? Nic nie szkodzi. Wyjaśnijmy na przykładzie transferu Cesca Fabregasa w czerwcu 2014 roku. Wówczas Barcelona odnotowała zysk z tego transferu na swoich kontach finansowych jeszcze w sezonie 2013/2014, pomimo braku możliwości zarejestrowania zawodnika na Stamford Bridge przed umowną datą. Jeśli transakcja zostałaby przeprowadzona po 1 lipca, Barcelona uzyskałaby przychód na rok finansowy w sezonie 2014/2015.

Oprócz względów bezpośrednio finansowych, celowe przyśpieszenie lub opóźnienie transferu może być związane ze względami marketingowymi. Na przykład Chelsea w tym sezonie zakończyła umowę sponsorską z Adidasem, rozpoczynając tym samym współpracę z Nike od 1 lipca wartą 900 milionów funtów w ciągu 15 lat. W rezultacie nie było logicznego powodu, dla którego „The Blues” ogłosiliby nowego zawodnika przed datą zmiany sponsora. Oczywiście to wyłącznie teoretyczne wytłumaczenie – w praktyce Chelsea nie zakontraktowała żadnego nowego zawodnika przez swoją bierność na rynku transferowym, a ogłoszenie nowego zawodnika (Willy Caballero) nastąpiło z powodu faktu, że Argentyńczykowi 1 lipca wygasła umowa z Manchesterem City.

Istnieje także szereg innych przyczyn logistycznych, dla których transfery mogą się opóźnić. Przykładowo mowa tutaj o turniejach reprezentacyjnych. W tym roku osiem zespołów stanęło ze sobą w szranki w Pucharze Konfederacji w Rosji. Z tego względu gracze praktycznie nie mają czasu na odpoczynek i nie zamierzają uzgadniać transferów w wolnym tygodniu pomiędzy jednym a drugim sezonem. Problemem może być także brak otrzymania zgody na pracę czy dogadanie się w sprawie umowy do praw wizerunkowych, jak miało to miejsce rok temu z Paulem Pogbą.

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka + do 400 zł bonusu!

Komentarze

komentarzy