Droga na mundial – co jeszcze może się wydarzyć [Afryka cz. 1]?

Eliminacje do mistrzostw świata kończą się już powoli także w Afryce. Tutaj jako pierwsza drogę do Rosji utorowała sobie Nigeria, która przed ostatnią kolejką ma już pewny awans na mundial. Kto oprócz „Super Orłów” pojedzie na mistrzostwa świata?

Grupa A

Faworytem do awansu z grupy A będzie Tunezja. Dla kadry z północnej części Afryki najważniejszym meczem nie był ten ostatni, w którym pokonała 4:1 na wyjeździe Gwineę, ale ten wcześniejszy – zremisowany 2:2 z Demokratyczną Republiką Kongo. To właśnie ta drużyna bowiem pozostaje jej jedynym rywalem w walce o awans.

DR Kongo nie ma jednak łatwego zadania, bo właśnie przez owy remis traci w tabeli do Tunezji trzy punkty. W ostatniej serii spotkań oba zainteresowane teamy zagrają na własnych obiektach. Aby sytuacja na szczycie tabeli odwróciła się, DR Kongo musiałoby ograć Gwineę, natomiast Tunezja sensacyjnie przegrać z Libią.

Tunezja:
1. miejsce – jeśli wygra/zremisuje z Libią lub jeśli przegra z Libią, a DR Kongo zremisuje/przegra z Gwineą
2. miejsce – jeśli przegra z Libią, a DR Kongo wygra z Gwineą

DR Kongo:
1. miejsce – jeśli wygra z Gwineą, a Tunezja przegra z Libią
2. miejsce – jeśli zremisuje/przegra z Gwineą lub jeśli wygra z Gwineą, a Tunezja wygra/zremisuje z Libią

Grupa B

Sytuacja w grupie B jest prosta, niczym konstrukcja cepa. O wszystkim zadecydowało ostatnie spotkanie reprezentacji Nigerii, w którym „Super Orły” na własnym stadionie okazały się ekipą mocniejszą od Zambii. Dzięki temu Nigeryjczycy zwiększyli przewagę nad swoimi najgroźniejszymi rywalami do sześciu punktów. Jeszcze dalej są w tej chwili Kamerun i Algieria. Oznacza to, że na kolejkę przed końcem „Super Orły” przypieczętowały już swój awans na mundial.

Nigeria:
1. miejsce – pewne

Grupa C

Najciekawszą grupą w afrykańskich eliminacjach będzie z pewnością grupa C. Trudno było przewidzieć tu to, co stało się w ostatniej kolejce. Maroko pewnie pokonało Gabon 3:0, a Wybrzeże Kości Słoniowej sensacyjnie straciło punkty w pojedynku z Mali. Dzięki takiemu scenariuszowi doszło do przewrotu na czele grupy.

To Maroko w tym momencie prowadzi, mając jednak zaledwie punkt przewagi nad Wybrzeżem Kości Słoniowej i w najbliższej perspektywie… mecz wyjazdowy właśnie ze „Słoniami”. Gospodarze tego pojedynku będą stać pod ścianą. Awans na mundial zapewnić może im bowiem tylko zwycięstwo. Ekipa z północy Afryki będzie się zaś bronić. Czeka nas zatem widowisko na miarę spotkania Portugalii ze Szwajcarią w Europie.

Maroko:
1. miejsce – jeśli wygra lub zremisuje z WKS
2. miejsce – jeśli przegra z WKS

Wybrzeże Kości Słoniowej:
1. miejsce – jeśli wygra z Maroko
2. miejsce – jeśli zremisuje lub przegra z Maroko

Fortuna: Odbierz 110 zł na zakład bez ryzyka
+ do 400 zł bonusu!

Komentarze

komentarzy