Sezon w pełni więc postanowiliśmy się przyjrzeć frekwencji na europejskich stadionach.
Oznaczenia:
Avg – Średnia liczba widzów w sezonie (Average number of attending visitors for this season)
Min – Minimalna liczba widzów w sezonie (Minimum of attending visitors for this season)
Max – Maksymalna liczba widzów w sezonie (Maximum number of attending visitors for this season)
Capacity – Pojemność stadionu (Visitor capacity of this venue)
% Sold – procent biletów sprzedanych na ten sezon (% of tickets sold out this season)
Anglia – Premier League
W Anglii bez niespodzianek – na czele „Czerwone Diabły”, których średnia frekwencja(wynika oczywiście z pojemności stadionu) jest aż 15 000 większa niż kolejnych w zestawieniu! Poza „Teatrem Marzeń” bileciki jak świeże bułeczki sprzedają się na Emirates, Stamford Bridge, Boleyn Ground (Upton Park) i Liberty Stadium. Najsłabiej pod względem procentu sprzedanych biletów wypada Aston Villa. Średnia frekwencja na Villa Park wynosi co prawda 33 176 ale dopuszczalna pojemność stadionu jest o ponad 8 tysięcy większa. Wpływ na frekwencję ma zapewne słaba forma byłego zespołu Paula Lamberta. Zresztą kibice Aston Villi są dosyć „specyficzni”. Zapewne widzieliście trybuny pustoszejące w okolicach 85 minuty. Powód? Słaba gra? Nie! Problem z wyjazdem spod stadionu.
Hiszpania – Primera Division
Czołówka frekwencji to wypisz/wymaluj obecna rywalizacja w Primera Division, czyli: Real Madryt, Barcelona, Atletico i Valencia. Najwięcej kibiców, bo aż 85 253 na Santiago Bernabéu przyciągał derbowa potyczka z Atletico (1:2). Dla porównania Gran Derbi zgromadziło na trybunach w Madrycie okrągłe 84 000 (3:1). Najmniej widzów (na chwilę obecną) – 3 500 do tej pory zasiadło na Coliseum Alfonso Pérez w Getafe podczas meczu miejscowych z Celtą Vigo (2:1).
Niemcy – Bundesliga
Borussia Dortmund to drużyna, która mimo, iż rozczarowuje swoją postawą w Bundeslidze może zawsze liczyć na komplet widzów. Tylko raz w tym sezonie frekwencja na Signal-Iduna-Park spadła poniżej 80 000. 79 500 to podczas spotkania 5. kolejki z VfB Stuttgart (2:2). Dla porównania Bayern Monachium może pochwalić się średnią frekwencją na poziomie 71 727. Wyższą średnią widzów może pochwalić się co prawda Padeborn, Freiburg, Leverkusen, FC Köln i Schalke. Jednak z tego zestawienia imponująco wygląda tylko frekwencja na Veltins-Arena w Gelsenkirchen – 61 532.
Francja – Ligue 1
Najlepszą średnią widzów na mecz 45 672 (94%) pochwalić się może stołeczne Paris Saint-Germain. Jest to jednak dopiero trzeci wynik pod względem maksymalnej liczby widzów. Najwięcej kibiców przybyło na spotkania Rancingu Lens z OM, PSG i Lille rozgrywanych na Stade de France, średnio w 68% (55 449 widzów). „Złocisto-krwiści”, którzy nie mogą korzystać ze swojego stadionu w związku z modernizacją na Euro 2016 pozostałe spotkania rozegrają na Stade de la Licorne w Amiens. Niechlubny wynik frekwencji padł podczas meczu Monaco z Stade de Reims na Stadion Ludwika II przybyło wtedy 5 488 widzów…
Holandia – Eredivisie
W lidze holenderskiej od zawsze liczą się trzy zespoły – Ajax Amsterdam, Feyenoord Roterdam i PSV Eindhoven. Ma to również przełożenie na frekwencje. Najwięcej kibiców odwiedza regularnie Amsterdamską Arenę. De Klassieker, czyli pojedynek Ajax vs Feyenoord przyciągnął na trybuny stadionu Ajaxu 52 472 i jest to najlepszy wynik w sezonie. Największym zapełnieniem stadionu może pochwalić się Go Ahead Eagles. Stadion De Adelaarshorst zapełnia się średnio w ilości 7 910 widzów, przy pojemności 8 004 miejsc (99%)! Nieźle sytuacja wygląda również w Almelo, gdzie miejscowy Heracles pochwalić się może wynikiem rzędu 98%. Najgorszy współczynnik średniej frekwencji do pojemności stadionu ma natomiast SBV Vitesse (56%) mimo, iż na GelreDome gościła już „wielka trójka”… Najmniejszą publiczność, bo tylko 3 149 widzów zgromadziła potyczka SBV Excelsior z Heraclesem. Stadion Woudestein zapełnia się co prawda średnio w 97% jednak jego całkowita pojemność to jedyne 3 600 widzów..
Włochy – Serie A
Choć włoska ekstraklasa przeżywa głęboki kryzy hitowe spotkania zapełniają trybuny. Tak było podczas meczu Milan vs Juventus, który zgromadził na Stadio Giuseppe Meazza 78 681 fanów. Drugie miejsce – 55 000 widzów to Lazio vs. Juventus rozegrany na Stadio Olimpico Ostatnie miejsce na podium to derby Rzymu z wynikiem 55 252. Stadion Juventusu zapełnia się średnio w 84% co jest najlepszym wynikiem w lidze. Słabo pod względem średniej sprzedaży biletów jest w Udine, gdzie stadion zapełnia się jedynie w 22%..
Polska – Ekstraklasa
Jak na tle najlepszych lig Europy wygląda Ekstraklasa? Ocenę naszej rodzimej ligi pozostawiamy Wam…
źródło: soccerway.com, stan na 17.02.2105