FIFA ostra jak brzytwa. Ghański sędzia Odartei Lamptey dożywotnio zawieszony

 

Football - 2018 World Cup Qualifiers - South Africa v Senegal Odartei Lamptey

Sędzia z Ghany, Odartei Lamptey, został dożywotnio zawieszony za prowadzenie meczu pomiędzy RPA a Senegalem w eliminacjach do mundialu w Rosji 2018. Poza tym Lamptey został usunięty ze struktur organizacji piłkarskiej. Wyrok nie jest prawomocny. 

Joseph Odartei Lamptey został ukarany na podstawie artykułu 69 ust. 1 Kodeksu Dyscyplinarnego, czyli nielegalnego wpływania na wynik meczu. Na mocy tej kary sędzia został wykluczy ze wszelakiej działalności w futbolu na zarówno arenie narodowej, jak i międzynarodowej. Lamptey nie będzie mógł również pracować w administracji związanej ze sportem.

Do naruszenie regulaminu miało dojść 12 listopada 2016 roku w meczu RPA–Senegal. Bez dwóch zdań czarnoskóry arbiter popełniał w tym meczu kardynalne błędy. Najgorszym było podyktowanie rzutu karnego dla RPA za to, że piłka trafiła w kolano jednego z rywali.

Ostatecznie RPA wygrało 2:1, ale do FIFA napłynęło wiele informacji sugerujących, że spotkanie nie było do końca uczciwe. Organizacja piłkarska postanowiła to sprawdzić i na podstawie licznych dowodów jak na razie ukarała sędziego. Co do decyzji odnośnie do meczu decyzja jeszcze nie zapadła. Ale bardzo możliwe, że spotkanie zostanie powtórzone albo Senegal wygra walkowerem.

Z drugiej strony, inny ghański sędzia Davida Lionhearta Nii Larteya’a Laryea został całkowicie oczyszczony z zarzutów. FIFA ostrymi i zdecydowanymi działaniami w ostatnich tygodniach chce pokazać, że nie będzie łaski dla sędziów sprzedających mecze piłkarskie.

Stosujemy politykę zerowej tolerancji dla manipulowania meczami i zobowiązujemy się do ochrony integralnych wartości piłki nożnej.

Komentarze

komentarzy