FIFA wprowadza zmiany w przepisach rynku transferowego!

Rynek transferowy jest na tyle dynamiczny, że potrzebuje wnikliwej obserwacji i ciągłej regulacji. Kluby starają się przeprowadzać transakcje w taki sposób, by zachować możliwie jak najwięcej pieniędzy, realizując upragnione wzmocnienie. Nic dziwnego, że FIFA stara się wprowadzać zmiany, które niwelują „nieczyste” zagrywki. Najnowsza edycja regulaminu w sprawie statusu i transferów piłkarzy bierze także pod uwagę zysk, jaki mogą otrzymać macierzyste kluby zawodników. 

Pierwsza duża zmiana dotyczy transferów tzw. pomostowych. O co dokładnie chodzi? Niejednokrotnie kluby realizowały transakcje, które na pierwszy rzut oka wydawały się bardzo podejrzane. Piłkarz zmieniał barwy, by kilka lub kilkanaście dni później… ponownie trafić do nowej drużyny. Warto zaznaczyć, że nie mówimy tutaj o wypożyczeniach. Kluby z reguły decydowały się na taki ruch, by ominąć pewne płatności. Nowe przepisy zakazują wspominanych transferów pomostowych (ang. bridge transfers). Piłkarz nie będzie mógł zatem zmienić dwukrotnie zespoły w okresie 16 tygodni.

Kolejna, duża zmiana dotyczy pieniędzy, jakie otrzymują za transfery piłkarzy kluby macierzyste. Mowa dokładniej o „solidarity payment”, czyli płatności solidarnościowej. Pewna suma pieniędzy przeznaczana jest do zespołów, w których przebywał zawodnik będący bohaterem transferów w wieku od 12 do 23 lat. Takie zespoły otrzymują łącznie 5% kwoty transferu. Dokładna suma zależna jest od okresu, jaki przebywa gracz w danej drużyny.

Do tej pory, kluby otrzymywały „solidarity payment” w sytuacjach, gdy piłkarz zmieniał zespół na zagraniczny. Wraz z letnim oknem transferowym, macierzyste drużyny zaczną otrzymywać procent transferu nawet w sytuacji, gdy gracz zmienił barwy w obrębie danej federacji.

Przykładem wcześniejszych przepisów, jest transfer Krzysztofa Piątka z Genoi do Milanu. Polski napastnik zmienił ekipę, która była w tej samej federacji, dlatego macierzyste kluby Piątka nie otrzymały wtedy żadnych pieniędzy.

Inne zmiany w przepisach dotyczą m.in. doprecyzowania zarejestrowania zawodnika w klubie czy rozszerzenia wyłączeń od zakazów międzynarodowych transferów graczy U18. Nową edycję dokumentu w języku angielskim można przeczytać pod tym linkiem.

Komentarze

komentarzy