Gdzie odbędzie się EURO 2024?

Już 14 lipca rozpocznie się EURO 2024. W stawce 24 najlepszych drużyn Starego Kontynentu znalazło się miejsce także dla reprezentacji Polski. Warto zatem wiedzieć gdzie odbędzie się EURO 2024 oraz które miasta i stadiony będą gospodarzami turnieju.

Niemcy gospodarzem EURO 2024

O prawo do organizacji EURO 2024 rywalizowały Niemcy i Turcja. To właśnie te kraje złożyły swoje oficjalne kandydatury w marcu 2017 roku. UEFA decyzję o wyborze gospodarza EURO 2024 podjęła półtorej roku później, a konkretnie 27 września 2018 roku, przydzielając ten zaszczyt Niemcom. Warto wiedzieć, że będą to siedemnaste w historii Mistrzostwa Europy, a turniej po raz drugi gościć będą nasi zachodni sąsiedzi (wcześniej było to w 1988 roku).

EURO 2024 – gdzie będzie rozgrywany turniej?

Gdzie odbędzie się EURO 2024? Turniej rozegrany zostanie na 10 stadionach w 10 miastach-gospodarzach:

  • Stadion Olimpijski w Berlinie
  • Allianz Arena w Monachium
  • Signal Iduna Park w Dortmundzie
  • Veltins-Arena w Gelsenkirchen
  • Merkur-Spiel Arena w Düsseldorfie
  • RheinEnergieStadion w Kolonii
  • Red Bull Arena w Lipsku
  • Commerzbank-Arena we Frankfurcie
  • MHPArena w Stuttgarcie
  • Volksparkstadion w Hamburgu

EURO 2024- gdzie będzie finał?

Jak zatem widać, większość aren EURO 2024 zlokalizowano w zachodniej części Niemiec. Mowa tutaj zwłaszcza o stadionach w Dortmundzie, Gelsenkirchen, Kolonii oraz Düsseldorfie, które położone są stosunkowo blisko granic Holandii i Belgii. Wiadomo, że mecz otwarcia pomiędzy Niemcami a Szkocją odbędzie się w Monachium, natomiast finał turnieju na Olympiastadion w Berlinie. Półfinały z kolei będą miały miejsce w Dortmundzie i w Monachium.

Niemcy zagrają trzy mecze grupowe w różnych miastach – w Monachium, Stuttgarcie i Kolonii, a jeżeli wyjdą z pierwszej pozycji, to trafią do drabinki z 1/8 finału w Dortmundzie i potem na dobrze sobie już znane stadiony w Stuttgarcie i Monachium. Wystarczy jednak zająć drugie miejsce i już trafia się do innej części drabinki – tej z 1/8 finału w Berlinie na Olympiastadion.

Reprezentacja Polski mecze fazy grupowej rozegra w Hamburgu, Berlinie i Dortmundzie. Kibice z Polski najbliższej będą mieć zdecydowanie do stolicy Niemiec, a względnie blisko także do Hamburga. Ci, którzy wybiorą się na mecz z Francją do Dortmundu, muszą liczyć się z długą i męczącą podróżą. To jednak miasto, które dobrze pamiętamy z MŚ 2006. Wówczas przegraliśmy tam z gospodarzami po heroicznej postawie Artura Boruca i po tym jak Dariusz Dudka został wyprzedzony przez Davida Odonkora. Niemiec dośrodkował na nogę Olivera Neuville’a i odpadliśmy z turnieju…