Czym grali na EURO? Historia piłek z poprzednich edycji EURO

Sprawdź czym grali na poprzednim EURO w piłce nożnej. Każdy turniej ma swoją własną i unikalną piłkę, która posiada nie tylko swoją nazwę, ale i symbolikę.

Czym grali na EURO? Nazwy piłek

  • EURO 2024 – Uniforia
  • EURO 2016 – Beau Jeu i Fracas
  • EURO 2012 – Tango 12
  • EURO 2008 – Europass
  • EURO 2004 – Roteiro
  • EURO 2000 – Terrestra

EURO 2020 – Uniforia

Piłką EURO 2020 była Uniforia wyprodukowana przez Adidasa. Jej nazwa to połączenie słów „unity” i „euphoria”, a więc jedności i euforii. Także wygląd piłki miał symboliczne znaczenie, gdyż czarne paski, biegnące wzdłuż futbolówki, oznaczały zacieranie się granic jako odniesienie do nietypowego formatu EURO 2020, którego gospodarzem było aż 11 różnych miast-państw.

Mistrzostwa Europy w 2020 roku zakończyły się triumfem Włochów, którzy ograli w wielkim finale Anglików. Polska odpadła w fazie grupowej, zajmując ostatnie miejsce z zaledwie jednym punktem.

EURO 2016 – Beau Jeu i Fracas

Dość ciekawe pod względem wyboru piłek było EURO 2016, które odbyło się we Francji. Faza grupowa była rozgrywana piłką Beau Jeu, a faza pucharowa futbolówką Fracas. Za produkcję obu odpowiadał Adidas.

Pierwsza z piłek przypomina do złudzenia Brazucę, a więc futbolówkę, którą grano dwa lata wcześniej podczas Mistrzostw Świata w Brazylii. Została ona wykonana w barwach narodowych Francji, a więc gospodarza EURO 2016. Co ciekawe, podczas meczu Szwajcaria – Francja na tym turnieju, doszło do nietypowego zdarzenia, a mianowicie pęknięcia piłki. Nazwa drugiej piłki, a zatem Fracas, którą grano w fazie pucharowej EURO 2016, odnosiła się do emocji, towarzyszących temu etapowi rozgrywek.

Mistrzostwa Europy w 2016 roku we Francji zakończyły się zwycięstwem Portugalczyków, którzy pokonali w finale gospodarzy tej imprezy. Reprezentacja Polski doszła aż do ćwierćfinału, w którym przegrała ze wspominaną już Portugalią dopiero po serii rzutów karnych.

EURO 2012 – Tango 12

Współgospodarzami Mistrzostw Europy w 2012 roku były Polska i Ukraina. Turniej rozgrywano piłką Tango 12, która została wyprodukowana przez Adidasa. Na piłce znalazło się miejsce dla barw narodowych Polski i Ukrainy oraz ciekawych grafik, które symbolizowały ludową kulturę gospodarzy EURO 2012.

Turniej rozgrywany w Polsce i na Ukrainie zakończył się zwycięstwem reprezentacji Hiszpanii, która ograła w finale Włochów. Polacy zajęli ostatnie miejsce w grupie, choć wydawało się, że Rosja, Grecja i Czechy były rywalami z naszych marzeń.

EURO 2008 – Europass

Europass była oficjalną piłką EURO 2008, które odbyło się w Austrii i Szwajcarii. Standardowo już, futbolówka została wyprodukowana przez firmę Adidas. Piłka ma dość monochromatyczne barwy, które składają się głownie z odcieni kolorów szarego i czarnego. Poza tym na powierzchni futbolówki znalazło się miejsce dla flag Austrii i Szwajcarii, które zostały przedstawione w formie znaków wodnych.

Triumfatorem EURO 2008 została Hiszpania, która pokonała w finale Niemców. Polska, jak to w większości ostatnich turniejów bywało, odpadła w fazie grupowej, zajmując ostatnie miejsce w stawce z Niemcami, Chorwatami i Austriakami.

EURO 2004 – Roteiro

Gospodarzem EURO 2004 byli Portugalczycy, a oficjalna piłka, dostarczona przez Adidasa nosiła nazwę Roteiro. Co ciekawe, po raz pierwszy podczas Mistrzostw Europy była spersonalizowana na każdy mecz, poprzez umieszczenie na niej nazw reprezentacji i daty rozgrywania spotkania. Roteiro jest dość monochromatyczną, wyprodukowaną w odcieniach szarego i czarnego, piłką. Znajduje się na niej logo turnieju, a więc serce, z kropkami symbolizującymi portugalskie sukcesy.

Portugalczycy nie osiągnęli jednak sukcesu na EURO 2004, bowiem w wielkim finale niespodziewanie przegrali z Grekami.

EURO 2000 – Terrestra

EURO 2000 odbyło się w Belgii i Holandii, a oficjalną piłką turnieju była Adidas Terrestra. Futbolówka nawiązuje do srebrzystych rzek w krajach gospodarzy. Co ciekawe, Terrestra była pierwszą piłką, która została przetestowana nawet w… kosmosie.

Mistrzostwa Europy w 2000 roku wygrali Francuzi, którzy w wielkim finale okazali się lepsi od Włochów. Polska nie zakwalifikowała się na turniej.