Diabeł tkwi w szczegółach. Kolumbia ogłosiła, że zagra z PRL-em

Osoby odpowiedzialne za stronę graficzną i social media kolumbijskiej federacji (FCF), zaliczyły wpadkę. Po piątkowych wynikach losowania grup przyszłorocznych mistrzostw świata opublikowano zdjęcie, na którym nie wszystko się zgadza…

Od wczoraj nie milkną dyskusje na temat grupy H, której częścią będzie reprezentacja Polski. Jedni się cieszą jej wyrównanym poziomem, inni narzekają, że jest zbyt egzotyczna, ale Kolumbia niestety podsunęła nam inny temat. FCF, czyli Federación Colombiana de Futbol, na swoim twitterowym profilu zamieściła wczoraj wyniki wspomnianej uroczystości. Na pierwszy rzut jej grafik nie miał problemu ze znalezieniem logotypów wszystkich 32 reprezentacji, pojawił się jednak jeden wyjątkiem. I oczywiście jest nim Polska, grupowy rywal „Los Cafateros”.

Już z daleka można zauważyć, że trudno w grupie H dostrzec znane nam doskonale logo PZPN-u. Zamiast tego widzimy białego orła, czyli symbol Polski widniejący na jej herbie. Cóż, to nie do końca prawda. Przedstawiony orzeł nie posiada korony, czyli jest symbolem z czasów PRL-u, nieaktualnym już od ponad ćwierćwiecza (obowiązujący w latach 1944-1990).

Do tej pory zastanawiamy się skąd inspirację czerpał nieznany grafik. Po wpisaniu w google hasła „Polski Związek Piłki Nożnej”, nawet po hiszpańsku, czyli w języku urzędowym Kolumbijczyków, od razu pojawia się symbol naszej federacji. Poszliśmy jednak dalej – po wpisaniu „herb Polski” (również po hiszpańsku), tylko na jednym brakuje korony. Ba – na drugim jest nawet ściąga, pokazująca jaki herb obowiązuje od 1990 roku.

Dla jednych to drobna pomyłka, dla innych straszne zaniedbanie, hańba i powód do absolutnego potępienia. Nie chcemy opowiadać się przy żadnej skrajności, ale trzeba przyznać, że pozostawia to niemały niesmak. Tym bardziej, że od wczoraj wspomniane grafiki dalej są na profilu, dalej nie usunięte/poprawione. A takową udostępniają piłkarze, m.in. James Rodriguez, którego obserwuje blisko 15 milionów użytkowników…

Polska i Kolumbia ostatnio mierzyły się w Chorzowie w 2006 roku, górą byli wtedy goście. Mamy nadzieję, że za nieco ponad pół roku szala przechyli się na drugą stronę, a Kolumbia będzie miała okazje dobrze przyjrzeć się – jeśli nie logu – chociaż orzełkowi, który widnieje na naszych trykotach.

Fortuna: Odbierz 100 zł na zakład bez ryzyka lub 20 zł ZA DARMO + bonus od depozytu do kwoty 400

Komentarze

komentarzy