Koniec mocnego Wolfsburga?

eee
Vfl-wolfsburg.de

Wielki futbol od wielu lat łączy się z wielkimi pieniędzmi. Nie inaczej jest w przypadku VfL Wolfsburg, który finansowo związany jest z koncernem Volkswagena. Jednak niemiecki producent samochodowy może zmniejszyć wydatki przekazywane na poczet klubu. Jak wpłynie to na zespół „Wilków”? 

„Kicker” informuje o tym, że już niedługo wpływy do kasy zespołu z Wolfsburga mogą się zmniejszyć poprzez zmianę dysponowania pieniędzmi ze strony producenta samochodów. W ostatnich latach było to około 100 milionów euro, jednak w przyszłości ta kwota może już nie być tak okazała. Wszystko to ze względu na aferę, która została wykryta – chodziło o świadome manipulowanie wskaźnikami emisji spalin w wyposażonych w silnik diesla samochodach m.in. Volkswagena. Na koncern zostały nałożone ogromne kary finansowe. W konsekwencji jedną z pierwszych decyzji firmy było zapowiedzenie zwolnień pracowników (w samych Niemczech około 23 tysiące ludzi pozostanie bez pracy), natomiast w dalszej części programu oszczędnościowego Volkswagen zmniejszy budżet przeznaczony na klub piłkarski. Nie jest to dobra wiadomość dla fanów tego zespołu. Ta grafika wyraźnie pokazuje, jak rozkłada się finansowanie drużyny.

Źródło: Vfl-wolfsburg.de

Niestety słabe wyniki „Wilków” nie pomagają w negocjacjach – w tym sezonie zespół nie gra w europejskich pucharach, a dotychczasowe ligowe wyniki także nie napawają optymizmem. Aktualnie drużyna, w której występuje Jakub Błaszczykowski, znajduje się na 14. miejscu w tabeli. Dodatkowo zwolniony został trener Dieter Hecking, a to za jego kadencji zespół w sezonie 2014/2015 wywalczył wicemistrzostwo Niemiec. W obecnej sytuacji szybkiego powrotu do górnej części tabeli nie ma się co spodziewać. Przy okazji po raz kolejny pojawia się sprawa transferu Juliana Draxlera. Pomocnik reprezentacji Niemiec już latem tego roku otwarcie mówił o chęci zmiany otoczenia, jednak klub nie przystał na warunki stawiane przez piłkarza. Teraz karta przetargowa ze strony Wolfsburga jest jeszcze słabsza, a sam gracz na 99% za kilka miesięcy opuści Bundesligę. Z klubem pożegnać może się także kilku innych zawodników mających wyższe cele. W gronie potencjalnych ubytków w składzie wymienia się m.in. Ricardo Rodrigueza.

Nie wiadomo, jak bardzo decyzja Volkswagena wpłynie na wyniki sportowe klubu. Na pewno jest to jeden z trudniejszych okresów w historii zespołu, który w 2009 roku zdobywał mistrzostwo z innym Polakiem grającym wówczas w zielono-białych barwach – Jackiem Krzynówkiem. Czy Wolfsburg stanie się ligowym średniakiem? Patrząc na drużyny mające stabilną sytuację finansową, jak choćby RB Lipsk, można się spodziewać, że „Wilków” bijących się o najwyższe miejsca w Niemczech możemy długo nie oglądać.

Komentarze

komentarzy