Puchar Polski: Lech Poznań awansował do półfinału

Stal Mielec - Lech Poznań
Stal Mielec – Lech Poznań (Fot: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka)

Lech Poznań pokonał na wyjeździe Stal Mielec 3:1 i zameldował się w półfinale Pucharu Polski. Następny rywal “Kolejorza” będzie znany już w czwartek.

Zagraniczny „Kolejorz”

Pierwszym, co mogło rzucić się w oczy przy publikacji składów na dzisiejszy mecz, była liczba Polaków w zespole Lecha. Dariusz Żuraw konsekwentnie stawia na młodzież, aczkolwiek tym razem postanowił desygnować do gry aż dziewięciu obcokrajowców. Spośród Polaków od pierwszej minuty zagrali tylko Kamil Jóźwiak i Jakub Kamiński. Można powiedzieć, że “Lechici” byli dziś przeciwieństwem zespołu Stali Mielec, w której wystąpił tylko jeden zagraniczny piłkarz – Andreja Prokić.

Lech szybko pokazał przewagę

Podczas meczu nie trzeba było długo czekać na bramki. Już w 5. minucie gola z dystansu zdobył Dani Ramirez. W 34. minucie podanie Kamila Jóźwiaka wykorzystał Timur Żamaletdinow. Dla napastnika, który przebywa w Poznaniu od półtora roku, był to dopiero drugi gol w pierwszy zespole Lecha.

Stal zostawiała Lechowi zbyt wiele miejsca w pierwszej połowie, stąd Lech miał ułatwiony dostęp do bramki rywala. Od początku drugiej połowy zespół jednak postawił na ścisłe krycie i nieco bardziej agresywną grę. Pół godziny drugiej połowy to tak naprawdę faul za faulem. Piłkarze Stali skutecznie powstrzymywali rywali, aczkolwiek sami nie byli w stanie organizować gry ofensywnej.

Jedyny sposób Stali na Lecha – faul

Przez dłuższy czas można powiedzieć, że najpoważniejszą sytuację “Kolejorz” miał na jej początku, gdy bliski gola samobójczego był Mateusz Żyro. Wówczas jednak przytomnie zachował się Jakub Wrąbel. Koniec końców, w 83. minucie do siatki po samodzielnej akcji trafił Kamil Jóźwiak i golkiper Stali wtedy był już bez szans.

Podsumowując, Lech był zespołem zdecydowanie lepszym. Poza bramką Bartosza Nowaka w doliczonym czasie pierwszej połowy, zespół nie popełniał większych błędów. Zespół Dariusza Żurawia dobrze rozpoczął pierwszą połowę i potem mógł kontrolować grę. Choć w drugiej połowie piłkarze Stali szukali szans i skutecznie powstrzymywali atak “Kolejorza”, ostatecznie nie potrafili doprowadzić do wyrównania.

***

Losowanie półfinału Pucharu Polski odbędzie się 28 aj:a o godzinie 12. Zespołami, które wciąż występują w rozgrywkach są Cracovia, Lech Poznań, Lechia Gdańsk (obrońcy tytułu) i Legia Warszawa.

Fot: lechpoznan.pl/fot. Przemysław Szyszka