Lista TOP 100 – aktualizacja po GW26

Lista TOP 100, czyli kto jest w gazie, a kto gra przysłowiowy piach.

Po raz kolejny, po tygodniowej przerwie, prezentujemy listę najskuteczniejszych zawodników Fantasy Premier League w sezonie 2013/14. Co do zasady na liście znajdziecie najlepiej punktujących zawodników, zdobywców co najmniej 70 punktów w całym sezonie. Co do zasady, bo staramy się również umieszczać w naszym zestawieniu zawodników, którzy nie zgromadzili może zbyt dużo punktów na przestrzeni całego sezonu, ale prezentują dobrą formę w ostatnich 3-5 kolejkach.

Jak zwykle, by ułatwić wam analizę oddzielnie prezentujemy osiągnięcia każdej formacji: bramkarzy, obrońców, pomocników i napastników. W ramach każdej formacji zawodnicy uszeregowani są według ilości punktów zdobytych w ostatnich pięciu kolejkach Premier League (Ost. 5). Według nas jest to najlepszy wyznacznik aktualnej formy zawodnika. Pokusiliśmy się również o wyliczenia pokazujące stosunek zdobytych punktów, do ceny. Nasz indeks cenowy (PI 5) pokazuje ilość punktów zdobytych w ostatnich 5 kolejkach, na każdy milion funtów jaki trzeba wydać na danego zawodnika. Przykładowo, gdy gracz zdobył 24 punktów w ostatnich 5 kolejkach i  kosztuje 6 milionów PI jego wskaźnik PI 5 wynosić będzie 4 tj. 24÷6).

Przejdźmy do konkretów i przyjrzyjmy się bliżej liderom w każdej z formacji:

Bramkarze

Zdecydowanie najlepiej punktującym bramkarzem w ostatnich 5 kolejkach Premier League jest zawodnik West Ham Adrian.  Dzięki czterem kolejnym clean sheets zdobył on w analizowanych okresie imponujące 35 punktów, 7 na spotkanie. Zawodnik West Ham, cały czas najtańszy w stawce regularnie grających bramkarzy (4,4 miliona*) może pochwalić się również najwyższym indeksem PI 5. Każdy zainwestowany w tego zawodnika milion przyniósł w ostatnich 5 kolejkach średnio 8,0  punktu. Zaletą Adriana jest również to, że jego drużyna West Ham, nie będzie pauzować w najbliższych kolejkach, ani w kolejce nr 28, ani nr 29.

Kolejni 3 bramkarze w naszym zestawieniu to V.Mannone (28 punktów, PI 5 = 6,2), P.Cech (27 punktów, PI 5 = 4,4) oraz J.Ruddy (27 punktów, PI 5 = 5,4). Problemem Cecha jest jego cena. Jest najdroższym bramkarzem w FPL. Z drugiej strony, podobnie jak w przypadku Adriana, warto rozważyć kupno bramkarza The Blues ze względu na terminarz. Chelsea zagra wszystkie spotkania kolejek 27-32 w zaplanowanym pierwotnie terminie. To samo dotyczy znacznie tańszego Ruddy’ego. Choć w tym przypadku mamy obawy. Nie jesteśmy pewni, czy dobra forma Norwich w defensywie prezentowana w ostatnich kolejkach to efekt ciężkiej pracy na treningach, czy jedynie przypadek i w następnych spotkaniach znów obrona Kanarków będzie niczym sito. My osobiście raczej pomijamy defensorów i bramkarza Norwich przy ustalaniu naszego składu. Mannone radzimy nie tykać. Sunderland w najbliższej kolejce gra z Arsenalem, by potem pauzować w GW28 i GW 29. Nie warto zamrażać funduszy w niegrającym zawodniku.

Obrońcy

Najlepiej punktującym obrońcą ostatnich pięciu kolejek jest B.Ivanovic z Chelsea, zdobywca 44 punktów. W analizowanym okresie boczny obrońca The Blues strzelił 2 bramki, zanotował 1 asystę, a Chelsea 3 razy kończył mecz „na zero z tyłu”. Przed Chelsea trudny terminarz (EVE-d; FUL-w; TOT-d; AVL-w; ARS-d; CRY-w), mimo to chyba warto zakupić aktywnego Serba. Szczególnie, że The Blues, jak pialiśmy wcześniej, w odróżnieniu od innych czołowych drużyn Premier League powinni rozegrać wszystkie spotkania kolejek 27-32 w zaplanowanym pierwotnie terminie.

Drugim najskuteczniejszym obrońcą jest taniutki jak na realia FPL J.Collins z West Ham. W ostatnich 5 kolejkach zdobył on 37 punktów (4 clean sheets i bramka). Collins pochwalić się może najwyższym wskaźnikiem PI 5 wśród obrońców. Każdy zainwestowany w tego zawodnika milion przyniósł w ostatnich 5 kolejkach średnio 8,8  punktu. Znacznie więcej, niż w przypadku Ivanovica (6,9) lub trzeciego w zestawieniu G.Cahilla (37 punktów, PI 5 = 5,5).

Godne zauważenia są również wyniki osiągane przez Chico ze Swansea (32 punktów, PI 5 = 6,5) oraz J.Fonte z Southampton (31 punktów, PI 5 = 5,7). Obaj w analizowanym okresie strzelili po 2 bramki, dokładając również po 2 clean sheets. Jeżeli chodzi o terminarze Swansea i Southampton, trudno je oceniać. Nic szczególnego. Ani wybitnie trudne, ani łatwe. Dodatkowo Święci nie pauzują w kolejkach 27-32, a Swansea pauzuje jedynie w kolejce 29. Dlatego też, warto naszym zdaniem się zastanowić, czy nie kupić na najbliższe tygodnie choć jednego zawodnika z omawianej dwójki.

Pomocnicy

Najskuteczniejszym pomocnikiem jest K.Nolan z West Ham. Anglik zdobył w ostatnich 5  kolejkach  37 punktów. Nolan pochwalić się może również najwyższym indeksem PI 5 równym 5,5. Problemem Nolana jest jednak wyjątkowy brak regularności. Swoje znakomite statystyki osiągnął on jedynie dzięki fantastycznej postawie w dwóch kolejkach nr 24 oraz 25. W dwóch spotkaniach z rzędu pomocnik stołecznych Młotów strzelił po 2 bramki. W pozostałych spotkaniach tego sezonu lider West Ham nie zachwyca. W większości przypadków gra przeciętnie, łapiąc przy okazji dość dużo kartek (dotychczas 5 żółtych, 2 czerwone).

Tylko o jeden punkt mniej od Nolana zdobył S.Gerrard. W analizowanym okresie kapitan The Reds strzelił 3 bramki i 3 razy asystował. Razem z duetem S&S stanowi o sile poczynań ofensywnych Liverpoolu, zdecydowanie najskuteczniejszej drużyny Premier League w ostatnich 5 kolejkach (15 bramek).

Patrząc jedynie na 5 ostatnie kolejek pozytywnie wśród pomocników wyróżnili się również S.Cazorla, A.Lallana, E.Hazard i A.Johnson. Wszyscy zdobyli ponad 30 punktów.

 

Napastnicy

Król jest jeden, D.Sturridge. Napastnik Liverpoolu w ostatnich 5 kolejkach zdobył imponujące 50 punktów (PI 5 = 5,0). Strzelił 6 bramek, zanotował 2 asysty. Grzechem jest nie posiadać Anglika w swoim składzie. Bez względu na terminarz. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie. Jak piłkarz złapie formę, tak jak Sturridge lub wcześniej Suarez, żaden przeciwnik nie jest mu straszny.

Najlepszym indeksem PI 5 wśród napastników (5,1) może pochwalić się E.Adebayor. Togijczyk w analizowanym okresie strzelił 5 bramek, zanotował też 1 asystę. Zdobył bardzo przyzwoite 41 punktów. Przed Tottenhamem 2 dość łatwe spotkania. Wyjazd do Norwich i spotkanie na White Hart Lane z Cardiff. Jest duża szansa, że Adebayor dołoży dodatkowe bramki i asysty do swojego, już teraz dobrego, bilansu osiągnięć.

* ceny z dnia 18 lutego 2014

Tekst ten, jak i wiele innych poświęconych Fantasy Premier League do znalezienia na blogu FPL-EXPERT. Nasz blog w całości poświęcony jest Premier League i najpopularniejszej grze typy fantasy futbol na świecie.
Zapraszamy na nasz fp. Obserwuje nas już ponad 300 graczy FPL z Polski. Nie bądź w tyle:
Oraz na stronę:

Komentarze

komentarzy