Merkur-Spiel Arena – najważniejsze informacje

Merkur-Spiel Arena (Dusseldorf Arena) to stadion ulokowany w Dusseldorfie. Stosunkowo krótki czas od jego budowy sprawia, że posiada liczne udogodnienia, które czynią go jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w całym kraju. 

Najważniejsze informacje o Merkur-Spiel Arena

10 września 2004 roku, a więc po nieco ponad dwóch latach od momentu wbicia przysłowiowej pierwszej łopaty nastąpiło oficjalne otwarcie Merkur-Spiel Areny. Mimo to nie wykorzystano obiektu na mundialu w 2006 roku, co było trochę dziwne z racji jego nowoczesności jak na tamte czasy. Historycznym spotkaniem w nowym piłkarskim domu tamtejszej Fortuny było starcie z Unionem Berlin. Szacuje się, że łączny koszt budowy obiektu w Dusseldorfie to niespełna 240 mln euro. Podczas meczów międzypaństwowych na Merkur-Spiel Arenie może zasiąść dokładnie 47 000 fanów.

Miasto: Dusseldorf

Klub: Fortuna Dusseldorf

Pojemność turniejowa: 47 000

Mecze na EURO 2024:

  • Albania – Hiszpania
  • Austria – Francja
  • Słowacja – Ukraina
  • 1/8 finału

W trakcie EURO 2024 stadion w Dusseldorfie będzie miejscem, w którym odbędą się trzy pojedynki grupowe oraz jedno starcie w ramach fazy play-off. Podczas pierwszej części zmagań Merkur-Spiel Arena stanie się polem takich potyczek jak Albania – Hiszpania, Austria – Francja, Słowacja – Ukraina, a także jednego meczu 1/8 finału.

Na Merkur-Spiel Arenie jak w domu

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, że ktoś w danym miejscu czuje się niemal jak w domu. W odniesieniu do pobytu na Merkur-Spiel Arenie rzeczywiście można śmiało użyć takiego sformułowania, gdyż ze stadionem ściśle zintegrowany jest…hotel oraz stacja kolejowa. Obiekt posiada również rozsuwany dach i system ogrzewania, dzięki któremu temperatura wewnętrzna nawet w najmroźniejsze dni nie spada zwykle poniżej 15 stopni Celsjusza.

Bogata infrastruktura Merkur-Spiel Areny pozwala oprócz meczów piłkarskich organizować na niej także spotkania NFL, koncerty muzyczne, a także konkursy Eurowizji.

Jak już wspomniano, z niewyjaśnionych powodów stadion w Dusseldorfie nie był brany pod uwagę podczas wyznaczania aren mistrzostw świata w 2006 roku, chociaż tam wytypowano nawet 12, a nie 10 obiektów, jak podczas EURO 2024. Obecny turniej będzie więc debiutem areny w imprezach tak wysokiej rangi.