Mundial jesienią? Może mieć to swój plus

Dwa dni temu, Gianni Infantino na konferencji prasowej potwierdził, że mundial w Katarze zostanie rozegrany jesienią, a dokładnie od 21 listopada do 18 grudnia. Taki terminarz spowodował oczywiście prawdziwą burzę wśród kibiców. 

Głównym argumentem krytykującym taką datę mundialu był fakt, że przez zorganizowanie mistrzostw w Katarze turniej ten straci swój urok. Trzeba pamiętać, że kibice na mundialowe rozgrywki zawsze czekają do końca wiosny/początku lata. Rozgrywanie mistrzostw późną jesienią zmieni całkowicie plan rozgrywek klubowych. Takie rozwiązanie może jednak wpłynąć na poziom sportowy turnieju.

Podczas mundialu w Rosji niejednokrotnie ekscytowaliśmy się niespodziewanymi wynikami. Outsiderzy rozgrywek często podejmowali walkę jak równy z równym przeciwko faworytom mistrzostw. Pokazuje to oczywiście piękno futbolu, z drugiej jednak strony trzeba przyznać, że słabe występy faworytów spowodowały, że cały turniej pod względem sportowym nie stał na najwyższym poziomie.

Zawodziły najlepsze reprezentacje, a przede wszystkim zawiedli najwięksi piłkarze. Neymar, Messi, Muller czy Robert Lewandowski – to tylko pewna grupa zawodników, którzy z pewnością zagrali poniżej swoich oczekiwań. Oczywiście można również wymieniać reprezentacje, które zawiodły. Na czele tej klasyfikacji jest kadra Niemiec. Także cała reprezentacja Hiszpanii rozegrała bardzo słaby mundial.

Powód teoretycznie wydaje się dosyć jasny – zawodnicy, którzy grali w największych europejskich klubach mieli w swoich nogach praktycznie 60 spotkań w sezonie. Ewidentnie można było zauważyć, że niektórzy topowi piłkarze grają na ostatnich oparach. Nie jest to nic nowego. Od początku mundial rozgrywany jest w tym terminie, a piłkarze przyjeżdżają na turniej po zmaganiach klubowych. Trzeba jednak przyznać, że intensywność na najwyższym światowym poziomie jest coraz większa.

Inaczej może wyglądać sytuacja podczas mundialu w Katarze. Jeśli turniej rozpocznie się w połowie listopada, piłkarze będą w „środku” klubowych rozgrywek. Teoretycznie większość z nich powinna być u szczytu swojej formy w sezonie. Z tego też powodu, poziom piłkarski na mundialu również powinien być wysoki.

Oczywiście są to tylko spekulacje, które zostaną rozwiązane dopiero po mundialu w Katarze. Trzeba mieć również świadomość, że mistrzostwa rozgrywane w środku sezonu wpłyną na poziom rozgrywek klubowych. Dla samego jednak mundialu, rozgrywanie tego turnieju w takim terminie, może wpłynąć pozytywnie.

Załóż konto w ETOTO i odbierz zakład bez ryzyka do kwoty 100 zł. Jeśli przegrasz, bukmacher zwróci Ci kasę!

Komentarze

komentarzy