Nie tylko nazwa stadionu. NAC Breda z okazji ważnej rocznicy przygotowała wyjątkową oprawę!

O holenderskiej ekipie NAC Breda w ostatnim czasie zrobiło się naprawdę głośno. Medialny szum jednak w ogóle nie zaskakuje. Klub z zaplecza Eredivisie postanowił uczcić pamięć gen. Stanisława Maczka, zmieniając na jeden, wyjątkowy dzień nazwę swojego stadionu. Na tym geście ukłon w kierunku 1. Polskiej Dywizji Pancernej się nie skończył. Podczas pucharowego meczu zespołu mogliśmy obserwować specjalną oprawę przygotowaną przez drużynę.

Z jakiego w ogóle powodu zespół z Holandii zmienił nazwę obiektu? Nieco ponad 75 lat temu wspominana 1. Polska Dywizja Pancerna pod przywództwem gen. Stanisława Maczka wyzwoliła w Holandii kilka miast, w tym właśnie Bredę, gdzie swoją siedzibę ma NAC. W okazaniu wdzięczności oraz hołdu, holenderski klub wpadł na bardzo oryginalny pomysł, by na jeden dzień zmienić nazwę stadionu na „Stanisław Maczek Stadion”.

 

Na wywieszeniu baneru z tymczasową nazwą obiektu oraz ogłoszeniem tego w mediach się nie skończyło. Podczas rywalizacji ekipy NAC Breda z drużyną FC Emmen (wygraną przez gospodarzy 3-2), na trybunach mogliśmy zaobserwować specjalną flagę, na której widniał napis „dzięki”.

Samo słowo jest jeszcze bardziej wyjątkowe, jeżeli uważnie przyjrzymy się jego „produkcji”. Do utworzenia napisu wykorzystano nazwiska polskich żołnierzy, którzy pomogli wyzwolić holenderskie miasto.

Komentarze

komentarzy