Olympiastadion – najważniejsze informacje

W przeszłości na Stadionie Olimpijskim w Berlinie pisała się historia światowego oraz niemieckiego sportu. Podczas EURO 2024 na tym kultowym obiekcie odbędą się kolejne fantastyczne mecze, które powinny zapaść w pamięci kibicom na bardzo długi czas.

Najważniejsze informacje o Olympiastadion

Olympiastadion miał być gotowy już na letnie igrzyska w 1916 roku. Te nie doszły jednak do skutku w wyniku wybuchu I Wojny Światowej. IO wróciły jednak do Berlina w 1936 roku, kiedy to na trybunach stadionu mogło zasiąść ponad 100 tys. osób! To wtedy słynny został Jesse Owens. Lekkoatleta zdobył cztery złota i został bohaterem. Można powiedzieć, że ciemnoskóry biegacz zniszczył Aryjczykom święto.

Na skutek niedawnej modernizacji oraz wymogów EURO 2024 pojemność turniejowa Olympiastadion to 71 000 widzów. Na co dzień swoje domowe mecze na tym obiekcie rozgrywa zespół Herthy Berlin.

Miasto: Berlin

Klub: Hertha Berlin

Pojemność turniejowa: 71 000

Mecze na EURO 2024:

  • Hiszpania – Chorwacja
  • Polska – Austria
  • Holandia – Austria,
  • 1/8 finału
  • ćwierćfinał
  • FINAŁ

Podczas ME w Niemczech berliński stadion, a konkretniej widzowie na nim zgromadzeni będą świadkami meczów Hiszpania – Chorwacja, Polska – Austria, Holandia – Austria, 1/8 finału, ćwierćfinału oraz finału. Do Berlina uda się wielu Austriaków – nie dość, że blisko, bo sąsiedni kraj, to jeszcze ich ulubieńcy zagrają tu dwa mecze, w tym to z Polską. No i podobnie jak na mundialu 2006 – tym razem także finaliście zmierzą się na Olympiastadion. Może znowu Francja?

Olympiastadion niemiecką świątynią

Przede wszystkim stadion ten pamięta cios z byka Zinedine’a Zidane’a oraz finał Ligi Mistrzów, gdy trio Messi-Suarez-Neymar rozmontowało Juventus. Obiekt ulokowany w stolicy kraju wielokrotnie bywał również areną zmagań najlepszych lekkoatletów na świecie. To właśnie w Berlinie swoje imponujące rekordy na 100 i 200 metrów ustanowił Usain Bolt.

Jak się okazuje, polska tradycja o rozgrywaniu finałowego meczu krajowego pucharu na Stadionie Narodowym, ma swojego odpowiednika także za naszą zachodnią granicą. W Niemczech nieprzerwanie od 1985 roku wszystkie kolejne finały Pucharu Niemiec odbywają się właśnie na Olympiastadion.

Ze względu na swoją wielkość Stadion Olimpijski gościł największe gwiazdy świata muzycznego (Madonna oraz Depeche Mode), jak również stawał się miejscem, w którym odprawiano msze papieskie. Dokonywali tego w odstępie kilkudziesięciu lat kolejno Jan Paweł II oraz Benedykt XVI.