Partizan Belgrad wykluczony z europejskich pucharów

yyy

Partizan Belgrad wreszcie się doigrał. Serbski klub przez najbliższe trzy lata nie zagra w europejskich pucharach. Bez wątpienia jest to bardzo surowa kara, ale trzeba przyznać, że UEFA musiała pokazać siłę i zdecydowanie w działaniach. Klub z Belgradu to jeden z największy recydywistów w Europie. 

Oczywiście chodzi o pieniądze, a raczej ich brak. W Partizanie byli raczej przygotowani na taką karę, bo chyba nikt z zarządu tego klubu nie mógł być aż tak naiwny, by wierzyć, że przejdzie im to po raz kolejny płazem. Nie spłacają długów już od niemal trzech lat. Sumka cały czas rosła i dzisiaj sięga już prawie trzy miliony euro.

Komu są winni? Przede wszystkim pobierali pieniądze ze środków publicznych. Prawie wszystkie długi zaciągnięte są w Skarbie Państwa. Czy ktoś się kwapi w Partizanie, żeby je spłacić? Zdecydowanie nie! UEFA uważa, że tylko taka kara może zmusić do działania i poprawy tej fatalnej sytuacji. Jednak co do tego nie bylibyśmy tacy przekonani. Niespełna cztery lata temu klub został ukarany wykluczeniem z rozgrywek europejskich na rok i nic to nie dało. Poza tym w ostatnich pięciu latach klub aż trzykrotnie nie dostosowywał się do regulaminu spłaty zadłużenia.

Kara wydaje się dość wysoka, ale jak najbardziej zasłużona. Czy Partizan odczuje takie zawieszenie? Bez wątpienia tak, mimo że w tym roku został wyeliminowany z Ligi Europy przez Zagłębie Lubin, to nie trzeba szukać daleko, by znaleźć lata, w których Partizan był blisko nawet Ligi Mistrzów. Gdy cofniemy się jeszcze dalej, to tym bardziej zrobi nam się przykro, że tak zasłużony klub na arenie europejskiej popadł w tak duże kłopoty.

Komentarze

komentarzy