Piłkarskie transmisje PPV w niższych ligach

Przeciętny sympatyk polskiego futbolu wie, iż w momencie, gdy chce obejrzeć mecz PKO BP Ekstraklasy, to transmisję znajdzie przede wszystkim w Canal+ lub okazyjnie w TVP. Z kolei I liga transmitowana jest w Polsacie Sport, natomiast część spotkań II ligi w TVP Sport. Jak to wygląda w niższych rozgrywkach? Obszernie o temacie pisze Sportmarketing.pl

Transmisje PPV kojarzą się nam przede wszystkim z głośnymi wydarzeniami, jak chociażby KSW czy popularne wśród młodych ludzi FAME MMA. Być może niewiele osób wie, iż płatne usługi za transmisje występują także w meczach piłkarskich niższych polskich lig.

Na rynku mamy przede wszystkim dwóch głównych graczy zajmujących się tym sektorem. Mowa o TVcom.pl oraz Polsport.live. Pierwszy z nich zdominował głównie transmisje spotkań II ligi, natomiast druga platforma odpowiada m.in. za transmisje spotkań Motoru Lublin oraz Garbarni Kraków.

Koszt usługi

Zastanawiać może, ile kosztuje wykupienie transmisji takiego spotkania. Skoro pakiet Eleven, który gwarantuje wiele spotkań różnych lig to zakup w granicach kilkunastu złotych miesięcznie, to koszt spotkania meczu III ligi powinien być symboliczny. Ceny mogą jednak zaskakiwać.

Jak się bowiem okazuje, koszt wykupu transmisji spotkań Olimpii Grudziądz wynosi… 18 złotych. Z kolei w przypadku meczu GKS-u Katowice to 12 złotych. Skąd takie ceny? W rozmowie ze Sportmarketing.pl wytłumaczył to Wojciech Tracz – Żeby zrealizować transmisję w Internecie producent sygnału musi zainwestować w sprzęt. Zakup kamer, komputerów, okablowania, mikrofonów, statywów, urządzeń przetwarzających sygnał, urządzeń nadawczych i oprogramowania nie jest małym wydatkiem. Czasem trzeba dojechać na mecz, co generuje kolejne koszty. Żeby rozpocząć transmisję w systemie ppv trzeba skorzystać też z platformy transmisyjnej, która pobiera odpowiednią prowizję za obsługę techniczną, obsługę płatności i dystrybucję sygnału. Na końcu trzeba odprowadzić 23% podatku VAT i 17-19% podatku dochodowego. W przypadku tańszych transmisji, np. za 10 złotych, nadawany jest jedynie obraz i dźwięk ze stadionu. Natomiast te droższe – ok. 15 zł – są już zazwyczaj z komentatorem, powtórkami i ujęciami z dodatkowych kamer. Trudno jest nas porównywać do Eleven Sports, bo tam mamy do czynienia z gigantyczną oglądalnością i wpływami.

Przygotowanie transmisji spotkania II czy III ligi wymaga zatem sporego wysiłku. Z tego też powodu, ceny są dość wygórowane. Cieszy natomiast fakt, iż najbardziej zagorzali kibice mają szansę zobaczyć transmisję meczu III ligi.

Cały artykuł o systemie PPV w niższych ligach można przeczytać na stronie Sportmarketing.pl