Piłkarze nadal będą klękać przed meczami Premier League!

Cytując jeden z tekstów w kultowym filmie „Miś”, można powiedzieć, że w Anglii już trwa świecka „tradycja”. Zgodnie z ustaleniami kapitanów wszystkich drużyn jedna rzecz nie zmieni się w nowym sezonie Premier League. Nadal przed meczami piłkarze będą klękać przed meczami w geście sprzeciwu rasizmowi.

Przypomnijmy, że gest ten ma związek z ruchem Black Lives Matter, który powstał po śmierci George’a Floyda w USA. W Premier League został zapoczątkowany w czerwcu 2020, gdy liga wracała po pandemicznej przerwie. Od tamtej pory przed każdym spotkaniem gwizdek poprzedzający rozpoczęcie spotkania sygnalizuje właśnie gest piłkarzy. Przyklęknięcie na jedno kolano ma być sprzeciwem wobec zachowań rasistowskich.

To nie jedyne gesty antyrasistowskie ze strony piłkarzy oraz przedstawicieli ligi. Do tego dochodzi wiele akcji uświadamiających kibiców czy specjalne naszywki na strojach zawodników, a także sędziów. Mowa o napisie „No Room For Racism”.

Warto dodać, że podtrzymanie tego gestu to efekt spotkania kapitanów wszystkich dwudziestu klubów Premier League. W ostatnich tygodniach wiele takich gestów było wygwizdywanych przez angielskich kibiców. Mowa o meczach na poziomie Championship, Premier League. Nawet w trakcie Euro 2020 angielscy fani buczeli na takie gesty ze strony reprezentantów kraju.

Komentarze

komentarzy