Polska ekstraklasa najlepsza w Europie? Na pewno w jednej klasyfikacji

PKO Ekstraklasa
PKO Ekstraklasa

PKO Ekstraklasa najlepsza w Europie? W jednej kwestii bez wątpienia. Według badań CIES, polska liga znalazła się na pierwszym miejscu zestawienia częstotliwości dyktowania rzutów karnych.

Kilka jedenastek w każdej kolejce

Kilka rzutów karnych w ciągu kolejki PKO Ekstraklasy jest chlebem powszednim. Spójrzmy choćby na mecze, które odbyły się w minioną niedzielę. Piast Gliwice w meczu z Jagiellonią otrzymał dwie jedenastki, które na gole zamienili kolejno Piotr Parzyszek i Tom Hateley. Bramka z rzutu karnego była również częścią hat-tricka Christiana Gytkjaera w meczu z Koroną Kielce.

Polska ekstraklasa na szczycie zestawienia

CIES ostatnio zbadał częstotliwość dyktowania rzutów karnych podczas trzech ostatnich sezonów. Pod uwagę wzięto 35 najsilniejszych europejskich lig. Na czele zestawienia znalazła się polska ekstraklasa, w której w ciągu 814 meczów podyktowano 318 jedenastek. To oznacza, że sędziowie odgwizdywali rzuty karne co 230 minut.

Na podium zestawienia, wraz z PKO Ekstraklasą, znalazły się również najwyższe ligi Ukrainy (207 jedenastek w 531 spotkaniach) oraz Serbii (311 rzutów karnych w 806 meczach).

Premier League na przeciwnym biegunie

Z europejskiego TOP5 najwyżej w klasyfikacji znalazła się Serie A, gdzie podyktowano 367 rzutów karnych w 1016 spotkaniach. Tym samym włoska liga znalazła się na szóstym miejscu. Z kolei niemal na samym dole zestawienia znalazła się angielska Premier League, gdzie w 1048 spotkaniach sędzia wskazał na wapno 247 razy.

Całość klasyfikacji jedenastek znajduje się na portalu “Football-Observatory.com”.

Komentarze

komentarzy