Przełom w Iranie. Kobiety po wielu latach w końcu wejdą na stadion

Na świecie jest wiele religii, które powinniśmy respektować i po części je zrozumieć. Jedną z nich jest Islam, w którym to kobiety nie mogą czuć się tak wolne, jak chociażby w wielu innych wyznaniach. Mimo to od jakiegoś czasu sytuacja chociażby w Iranie ulega zmianie. Za pierwszy krok możemy uznać zezwolenie tamtejszym kobietom na uczestniczenie w meczu piłkarskim.

Iran od około 40 lat zakazuje kobietom wejścia na stadiony. Według ich duchownych jest to spowodowane między innymi ochroną męskiej atmosfery oraz widokiem niekiedy częściowo odzianych mężczyzn. Nie tyczy się to oczywiście tylko futbolu, lecz także innych sportów. Oczywiście ten zakaz nie jest zapisany w żadnym z dokumentów państwowych, ale od wielu był on egzekwowany – głównie od 1979 roku, kiedy doszło do rewolucji islamskiej.

W ubiegłym miesiącu FIFA postanowiła jednak zareagować na ten proceder. Dzięki tej interwencji 3500 kobiet otrzyma możliwość obejrzenia meczu piłkarskiego przeciwko Kambodży. To starcie odbędzie się w ramach kwalifikacji do mistrzostw świata w 2022 roku na stadionie w Teheranie. Co ciekawe, obiekt może pomieścić nawet do 100 000 miejsc.

Kobiety oczywiście zostaną odseparowane od mężczyzn na trybunach i będą one nadzorowane przez służby porządkowe. Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że bez interwencji światowej federacji oraz groźbie wykluczenia Iranu z mundialu w Katarze, taki ruch ze strony dość konserwatywnego państwa nie byłby możliwy.

Taka decyzja to także pokłosie sytuacji z września tego roku, kiedy tzw. „niebieska dziewczyna” wtargnęła w przebraniu mężczyzny na stadion. Dość szybko została ona jednak zidentyfikowana, a za swój czyn została postawiona przed sądem. Groziło jej nawet do dwóch lat więzienia, ale do żadnej kary nie doszło, ponieważ Sahar Khodayari niestety w proteście przeciwko złemu traktowaniu jej płci dokonała samobójstwa poprzez podpalenie przed sądem, który wymierzył jej tą surową karę.

W mediach społecznościowych największe kluby na świecie wówczas stanęły po stronie kobiet w Iranie. Jak widać było warto.

 Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO530 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Komentarze

komentarzy