Przewrót medialny w Niemczech. Zmiany czekają nas także w Polsce?

Niemalże każdy z nas jest obecnie subskrybentem jakiegokolwiek serwisu streamingowego. Może być to Netflix, HBO GO czy Amazon Prime. Czy już niebawem także i futbol na żywo przeniesie się na łącza takich platform? Wszystko na to wskazuje.

W ubiegłym tygodniu po raz pierwszy kibice Premier League byli świadkami meczu wyemitowanego na platformie streamingowej w Anglii. Taka kultura oglądania spotkań istnieje już także we Włoszech, gdzie sympatycy futbolu trzy mecze Serie A w kolejce mogą jedynie obejrzeć za pomocą DAZN, które także ma w tym kraju prawa na wyłączność do La Liga oraz Ligue 1.

Początek DAZN można datować na 2015 rok, kiedy kupili część praw do Premier League w Niemczech. Jakiś czas później ich serwisy przeniosły się także do Kanady, USA czy Włoch. Wszystko po to aby stworzyć projekt, który dosięgnie niemalże na każdy prosperujący rynek. Kolejnym dość znaczącym krokiem w stronę rozwoju jest zakup praw do Ligi Mistrzów u naszych zachodnich sąsiadów.

Zgodnie z doniesieniami „Bilda”, od sezonu 2021/2022 DAZN wraz z Amazon Prime rozdzielą ten tort na wyłączność miedzy sobą, niejako odsuwając od stołu poważnego gracza na rynku. Sky bowiem w Niemczech od blisko dwóch dekad transmitowało najważniejsze rozgrywki piłkarskie w Europie

– W zakończonym właśnie procesie przetargowym nie byliśmy w stanie uzgodnić kontynuacji współpracy z UEFA po około 20 latach. Do ostatniej chwili tego procesu ciężko pracowaliśmy nad przedłużeniem tych praw. Mamy ekonomicznie jasne i odpowiedzialne spojrzenie na wartość praw sportowych, ale nie byliśmy gotowi dla naszych klientów wykraczać poza pewne wartości – stwierdził Carsten Schmidt, ustępujący prezes Sky Deutschland.

Zamiast spotkań na żywo widzowie Sky zobaczą jedynie skróty spotkań i wszystkie bramki. To oczywiście niewielka pociecha dla ich subskrybentów.

Wracając do Amazona i DAZN. Ci pierwsi otrzymają możliwość wyboru najlepszego spotkania w każdy wtorek, zaś drudzy pokażą pozostałe mecze, włącznie z najważniejszymi w fazie pucharowej. Czy niebawem podobna rzeczywistość dosięgnie nas w Polsce? Tajemnicą poliszynela jest fakt, że DAZN z utęsknieniem czeka na zakup praw do Ekstraklasy od sezonu 2021/2022. Otrzymanie takiego produktu oznaczałoby wielki przełom także i w naszym kraju.

Komentarze

komentarzy