Gdzie najlepiej emerytom i rencistom? Ranking najstarszych klubów Europy

Chievo

Zabrakło doświadczenia, a może poniosła ich młodzieńcza fantazja… Tych stwierdzeń w słowniku piłkarskich komentatorów nie brakuje. Teraz z pomocą przyszła organizacja CIES Football Observatory, która przedstawiła ranking najstarszych klubów w Europie za ostatnie pół roku. Tradycyjnie w czołówce kluby z południa, ale jest również wiele zaskoczeń, a i niestety polskie ekipy dość licznie zasiliły szeregi ekskluzywnego klubu 100. 

Zestawienie obejmuje okres od 15 września 2016 do 15 marca 2017, a „zwycięzcą” zostało włoskie Chievo, które jako jedyny zespół przekroczyło średnią wieku 32 lat! Patrząc przez pryzmat tego sezonu, aż 13 zawodników powyżej 30. roku życia rozegrało przynajmniej minutę, a większość z nich jest ważnymi postaciami zespołu. Dalej królują kluby z… Cypru, których w TOP10 jest aż cztery. Wśród nich eksportowa ekipa z wyspy Afrodyty, czyli APOEL Nikozja. Łącznie w całym zestawieniu jest dziewięć ekip, a przy 14-zespołowej lidze taki wynik może robić wrażenie. Krótko mówiąc, potwierdzili dawną teorię – idealna liga dla piłkarskich emerytów.

Ranking najstarszych klubów Europy
Najstarsze kluby w Europie TOP20 (Źródło: Football-observatory.com)

Tyle że nasza rodzima ekstraklasa również nie ma się czym chwalić, bo 6 z 16 ekip również nie notuje najlepszych wyników. Przoduje tradycyjnie Górnik Łęczna (28.), ale niewiele ustępuje mu Wisła Kraków (30.). Polskie podium zamyka… mistrz kraju, Legia Warszawa (37.). Jak na klub, który w ostatnich latach sprzedał kilku młodych zawodników za dobre pieniądze, to nie jest najlepsza wizytówka. Poza tym Arka Gdynia (63.), Śląsk Wrocław (81.) i Zagłębie Lubin (96.).

W młodości siła? Dla wielu oczywista oczywistość, ale w czołowej setce jest kilka naprawdę solidnych klubów. Miejsce 13. należy do Juventusu, poza nim są jeszcze inni dwaj ćwierćfinaliści Ligi Mistrzów – 59. Bayern oraz 64. Leicester. Do tego 39. Manchester City czy 99. Inter. Co ciekawe, w całym zestawieniu znalazły się kluby, o których wielokrotnie wspomina się w kontekście szkolenia. Las Palmas, które stoi zawodnikami wychowanymi na Wyspach Kanaryjskich, wcale nie ma młodej kadry, bo średnia wieku 27,84 nie robi wrażenia i mimo bycia na końcu mało zaszczytnej listy jednak zadziwiają. Podobnie sprawa ma się na naszym podwórku. Zagłębie Lubin od wielu miesięcy jest chwalone za swoją akademię, która uchodzi za jedną z najlepszych w kraju, a mimo tego średnia wieku wynosi 27,82, czyli niższa zaledwie o dwie dziesiąte w stosunku do lokalnego rywala, Śląska Wrocław, o którym wiele można powiedzieć, ale na pewno nie to, że dobrze szkoli młodzież i dostarcza ją do pierwszego zespołu w hurtowych ilościach. Cały ranking znajdziecie tutaj.