Red Bull Arena – najważniejsze informacje

RB Lipsk to jedna z czołowych drużyn piłkarskich w Niemczech. Swoje domowe mecze zespół ten rozgrywa na stadionie, który odsponsorsko nazywa się Red Bull Arena (Leipzig Stadium), powstałej w 2004 roku wewnątrz dawnego Zentralstadionu. Stadion w początkowym okresie swojego istnienia mieścił nawet 100 tys. kibiców!

Najważniejsze informacje o Red Bull Arenie

Kiedy w 1956 roku wybudowano Zentralstadion, obiekt ten należał do grona najnowocześniejszych w kraju. Po ponad 50 latach eksploatacji wiele się jednak zmieniło, dlatego też konieczna była przebudowa.

Co ciekawe, nie podjęto decyzji o całkowitym zburzeniu dawnego stadionu. Nową budowlę wzniesiono niejako wewnątrz tej dawnej. Za projekt odpowiadał niemiecko-szwajcarski zespół Wirth+Wirth. Data otwarcia zmodernizowanego obiektu przypada na rok 2004.

Miasto: Lipsk

Klub: RB Lipsk

Pojemność turniejowa: 40 000

Mecze na EURO 2024:

  • Chorwacja – Włochy
  • Holandia – Francja
  • Portugalia – Czechy,
  • 1/8 finału

W trakcie EURO 2024 na Red Bull Arenie odbędą się m.in. mecze Chorwacja – Włochy, Holandia – Francja, Portugalia – Czechy oraz jedna potyczka w ramach 1/8 finału. Podczas każdego z tych starć na trybunach będzie mogło zasiąść 40 000 kibiców. Dwa spośród spotkań to niewątpliwie hity, a jeden z nich to spotkanie faworytów z naszej grupy w drugiej kolejce.

Red Bull Arena – rzadko spotykana skromność

Budowa nowego Zentralstadionu pochłonęła raptem 90 mln euro. Jak na stadion piłkarski jest to kwota niezbyt wygórowana. Co wpłynęło na tak niskie koszta? Przede wszystkim stosunkowo uboga infrastruktura. Za wyjątkiem trybuny głównej obiekt jest ograniczony wyłącznie do niezbędnego zaplecza dla kibiców.

Rządzący Lipskiem przez kilka lat po powstaniu obiektu borykali się ze sporym problemem dotyczącym braku możliwości wypełnienia trybun podczas futbolowych spotkań. Ten niemały kłopot rozwiązał wreszcie koncern Red Bull, który przejął licencję piątoligowego SSV Markrandstadt i następnie utworzył RB Leipzig. Początkowo kibice w całych Niemczech organizowali liczne protesty w geście sprzeciwu wobec tych działań, ale po jakimś czasie cała sprawa ucichła.