Rekordowy mecz w Lyonie. Grano bez przerwy… niemal trzy doby

Pakistańska piłkarka Hajra Khan

Piłka nożna kojarzy się z 22 zawodnikami na murawie, dających z siebie wszystko przez 90 minut. Jak jednak w każdym sporcie bywa, można się nim po prostu bawić i grać o coś innego, niż wynik.

Zarejestruj się z kodem GRAMGRUBO i graj BEZ PODATKU!

Tak uczyniono w Lyonie, na obiekcie akademii Olympique, gdzie niedawno zakończył się wyjątkowy mecz. Aż 807 zawodniczek, w tym także profesjonalistek, wzięło udział w najdłuższym meczu na świecie, który oficjalnie wpisano do Księgi Rekordów Guinnessa. Wynik? „Skromne zwycięstwo Niebieskich nad Czerwonymi 404:369…

Panie rywalizowały w pięcioosobowych zespołach non stop aż przez 69 godzin, przy czym każdy uczestniczka musiała rozegrać minimum 10 minut. Jak informuje „Equal Playing Field”, niektóre z nich grały łącznie przez… siedem godzin. Cztery godziny wystąpiła z kolei Hajra Khan, reprezentantka Pakistanu.

– Zawsze chciałam wykorzystywać swoją pasję do inspirowania innych. Chciałam uczynić z niej przykład dla innych, by zachęcić ludzi do realizacji swoich celów. Nie chodzi o bicie rekordów i strzelanie bramek. Chodzi o to, po co to robię – dla Pakistanu, dla równości w sporcie – wyznała Hajra.

To właśnie m.in. reprezentantki Pakistanu i Indii wzięły udział w wydarzeniu, chcąc propagować równość płci także w sportowych zmaganiach. Kobieca kadra Pakistanu ostatni mecz rozegrała w 2014 roku i od tamtej pory często słyszy się o dyskryminacji ze strony federacji.

Hajra Khan przyczyniła się do pobicia kolejnego już rekordu Guinnessa. Wcześniej jako jedna z „ambasadorek” piłkarek z uciśnionych miejsc, brała udział w najniżej rozegranym meczu (w Jordanii, ok. 325 m pod poziomem morza), a także tym, który miał miejsce najwyżej (na szczycie Kilimandżaro).

Trwające właśnie mistrzostwa świata kobiet były dobrą okazją, by pokazać siłę kobiecej piłki – to, że panie także mają prawo grać i chcą grać. Nikomu nie powinno odbierać się zaściankowo możliwości do realizacji pasji.