RheinEnergieStadion – najważniejsze informacje

Wbrew pozorom na niemieckich ziemiach znajduje się kilka naprawdę wiekowych obiektów sportowych. Jednym z nich jest właśnie RheinEnergieStadion (Cologne Stadium). Jego oficjalne otwarcie miało miejsce przeszło 100 lat temu!

Najważniejsze informacje o RheinEnergieStadion

RheinEnergieStadion, będący aktualnie piłkarskim domem FC Koeln, posiadał w przeszłości zupełnie inną nazwę. Mowa tu konkretnie o Muengersdorfer Stadion. Jego powstanie datuje się na wrzesień 1923 roku. Obiekt w Kolonii wzniesiono w bardzo nietypowym miejscu. Były to fortyfikacje usunięte na mocy Traktatu Wersalskiego. Budowa pochłonęła 15,4 mln marek.

Ostatnią przebudowę przeprowadzono z myślą o MŚ w 2006 roku. Trwała ona aż 30 miesięcy i całkowicie zmieniła kształt RheinEnergieStadion. Aktualnie obiekt ma kształt prostokąta, a w jego narożnikach znajdują się charakterystyczne maszty podtrzymujące zadaszenie.

Miasto: Kolonia

Klub: FC Koeln

Pojemność turniejowa: 43 000

Mecze na EURO 2024:

  • Węgry – Szwajcaria
  • Szkocja – Szwajcaria
  • Anglia – Słowenia
  • Belgia – Rumunia
  • 1/8 finału

W stolicy rejencji Kolonia podczas EURO 2024 zostaną rozegrane m.in. potyczki Węgry – Szwajcaria – Szkocja – Szwajcaria – Anglia – Słowenia, Belgia – Rumunia, a także jedna batalia w ramach 1/8 finału. Do Kolonii powinno się udać wielu szwajcarskich kibiców, ponieważ obejrzą tu aż dwa spotkania swoich ulubieńców.

Na RheinEnergieStadion od przybytku głowa jednak boli

Pomimo mocno przeciętnych wyników czysto sportowych drużyna FC Koeln zawsze mogła liczyć na swoich oddanych kibiców. Legendą tego klubu jest Lukas Podolski, który strzelił tu 86 goli i zagrał w 181 meczach. Nawet gdy zespół znajdował się w niższych ligach, to na stadion przychodził komplet publiczności. Rządzący klubem byli w pewnym momencie skłonni przeprowadzić sporą rozbudowę, ale plany te ostatecznie porzucono.

Delikatna modernizacja RheinEnergieStadion miała jedynie miejsce na ostatniej prostej przed EURO 2024. Stadion w Kolonii od 2010 roku co sezon gości finalistki rozgrywek Pucharu Niemiec kobiet. Często odbywają się tam także koncerty z udziałem takich gwiazd jak Pink, The Rolling Stones czy też Pink Floyd. Kolonia to przede wszystkim stolica europejskiej piłki ręcznej, gdzie odbywa się co rok Final4. To jednak nie na RheinEnergieStadion a oczywiście na hali w Lanxess Arenie