Ronaldo czy Messi? Profesorowie rozstrzygnęli największą debatę w historii futbolu

Piłkarscy kibice od wielu lat debatują na temat tego, który z nich jest lepszy. Z roku na rok opinia wielu się zmienia, a dyskusje na ten temat będą trwać nawet po zakończeniu kariery przez obu tych wybitnych piłkarzy. Sprawę w swoje ręce postanowili wziąć profesorowie jednej z belgijskich uczelni.

Zadania konkretnie podjęli się profesorowie z uniwersytetu KU Leuven. Tamtejsi wykładowcy połączyli siły z holenderskimi ekspertami „SciSports”, dzięki czemu powstało Valuing Actions by Estimating Probabilities (VAEP).

Co ta enigmatyczna nazwa konkretnie zawiera? Formuła uwzględnia wszechstronne cechy graczy, a także bierze pod uwagę ich wkład na boisku zarówno w roli atakującej, jak i obronnej. Dane zostały przeanalizowane od sezonu 2013/2014 do 2018 roku, kiedy Portugalczyk opuścił La Liga.

– Wartość piłkarza dla drużyny często zależy od jego bramek oraz asyst. Gol to jednak rzadkie wydarzenie w meczu, ponieważ szacujemy, że podczas meczu rozgrywa się średnio 1600 akcji. Nasz model analizuje każdą z nich – strzały, podania, dryblingi itd. Każda ta statystyka ma swoją wartość –  stwierdził Jesse Davis, profesor na uniwersytecie.

Kto zatem wygrał tę bitwę? Gwiazda Barcelony uzyskała wynik VAEP na poziomie 1,21 na mecz, w porównaniu do 0,61 Ronaldo.

– W pierwszych analizowanych sezonach wyniki Messiego i Ronaldo są sobie bardzo bliskie. Od sezonu 2015/2016 Leo znacznie przewyższył swojego wielkiego rywala  – wyjaśnia doktorant Tom Decroos, który pomagał w badaniach.

Decroos także wyjaśnił, czym różni się Messi od najlepszych graczy na świecie.

– Widzimy pewne różnice u większości piłkarzy – jedni tworzą sporo akcji o mniejszej wartości, przykładowo Paul Pogba, zaś inni rzadziej dotykają piłki, ale mają spory wpływ na grę drużyny. Jest to typowe dla napastników takich jak Harry Kane, Mohamed Salah i Ronaldo. Messi jest wyjątkowy w tej dziedzinie: Argentyńczyk ma bardzo dużą liczbę działań, a każda z nich posiada dużą wartość.

Odbierz zakład bez ryzyka z kodem GRAMGRUBO500 w BETCLIC – jest już legalny w Polsce!

Komentarze

komentarzy