Signal Iduna Park – najważniejsze informacje

Signal Iduna Park lub jak kto woli BVB Stadion Dortmund to największy obiekt piłkarski w całych Niemczech i szósty co do wielkości w całej Europie. Mecze ligowe może na nim śledzić ponad 81 tys. widzów! Słynie w Europie z tzw. żółtej ściany, która wygląda niezwykle efektownie. 

Najważniejsze informacje o Signal Iduna Park

Plany budowy nowego stadionu w Dortmundzie pojawiły się już w połowie lat. 60 XX wieku. Brak potrzebnych środków przesuwał jednak inwestycję systematycznie w czasie. Finalnie obiekt ten powstał dopiero na potrzeby mistrzostw świata w 1974 roku. Podczas meczów niemieckiej ekstraklasy na trybunach Signal Iduna Park może zasiąść nawet 81 365 widzów. Restrykcyjne wymogi UEFY sprawiają, że na EURO 2024 pojemność ta została zmniejszona do 62 000.

Miasto: Dortmund

Klub: Borussia Dortmund

Pojemność turniejowa: 62 000

Mecze na EURO 2024:

  • Włochy – Albania
  • Francja – Polska
  • Turcja – Gruzja
  • Turcja – Portugalia
  • 1/8 finału
  • półfinał

W trakcie nadchodzących mistrzostw Europy w Dortmundzie pojawi się mnóstwo futbolowych gwiazd. Zaliczą one swoje kolejne występy w reprezentacji podczas takich potyczek jak Włochy – Albania, Francja – Polska, Turcja – Gruzja, Turcja – Portugalia, a także w ramach 1/8 finału oraz jednego z dwóch pojedynków półfinałowych.

Polska ponownie zagra na tym obiekcie na wielkim turnieju. Nie mamy z niego pozytywnych wspomnień, gdyż w końcówce spotkania na mundialu w 2006 roku Oliver Neuville strzelił gola na 1:0 dla Niemiec i spowodował, że odpadliśmy z mistrzostw. Wchodzący z ławki Dariusz Dudka nie zdążył wtedy za Davidem Odonkorem. Stadion znany jest też pod nazwą Westfalenstadion. Signal Iduna Park jest to nazwa odsponsorska, ale dobrze już znana marka w Europie od wielu lat.

Żółta Ściana na Signal Iduna Park

Fanatyczny doping kibiców jest tym, co zagrzewa zwykle drużyny do walki w kryzysowych sytuacjach. Piłkarze Borussii Dortmund mają to szczęście, że posiadają takich fanów, a miejsce, w którym ci sympatycy się gromadzą należy do absolutnie kultowych. Legendarna Żółta Ściana mieści około 25 tysięcy najbardziej zagorzałych kibiców BVB. Emocje, które towarzyszą pobytowi w tym sektorze stadionu, nie pozwalają usiąść spokojnie nawet na moment. Z tego też powodu na całej trybunie nie zainstalowano choćby jednego krzesełka.

Signal Iduna Park przez wielu niezależnych ekspertów jest także uznawany za jeden z najlepszych stadionów na świecie do oglądania meczów na żywo. Obiekt w Dortmundzie zyskał takie miano po ostatniej przebudowie z 2006 roku, kiedy to wyraźnie zmodernizowano jego dach, zastępując masywne słupy ośmioma charakterystycznymi pylonami. Ich zadaniem jest utrzymywanie zadaszenia od drugiej, zewnętrznej strony.