Veltins-Arena – najważniejsze informacje

Veltins-Arena (Arena AufSchalke) należy do wąskiego grona największych obiektów piłkarskich na świecie. Polscy kibice mogą kojarzyć ten stadion z MŚ w 2006, kiedy to Biało-czerwoni mierzyli się na nim z reprezentacją Ekwadoru. Spotkanie to ówcześni podopieczni Pawła Janasa niestety przegrali w stosunku 0:2, choć nadzieje był ogromne, a przewaga na trybunach po naszej stronie kolosalna. 

Najważniejsze informacje o Veltins-Arena

Po triumfie Schalke w Pucharze UEFA w 1997 roku zainteresowanie meczami z udziałem Die Knappen zdecydowanie wzrosło. Włodarze klubu z Gelsenkirchen podjęli więc decyzję o budowie nowego stadionu. Proces budowy trwał od 1998 do 2001 roku, pochłaniając przy tym kwotę oscylującą wokół 191 mln euro.

Miasto: Gelsenkirchen

Klub: Schalke 04 Gelsenkirchen

Pojemność turniejowa: 50 000

Mecze na EURO 2024:

  • Hiszpania – Włochy
  • Serbia – Anglia
  • Gruzja – Portugalia
  • 1/8 finału

Podczas ME w Niemczech na Veltins-Arenie dojdzie m.in. do hitowego pojedynku pomiędzy reprezentacjami Hiszpanii oraz Włoch, czyli chociażby finalistów z 2012 roku. Obie kadry zmierzyły się także w półfinale na przesuniętym o rok EURO 2020. Wówczas Italia lepiej strzelała rzuty karne. W Gelsenkirchen zagrają też Serbia z Anglią oraz Gruzja z Portugalią. W drugiej fazie turnieju zostanie tam też wyłoniony jeden ze szczęśliwych ćwierćfinalistów.

Veltins-Arena – Wszystko o klasę lepsze

Każdy stadion sportowy musi na siebie zarabiać. Marketingowcy odpowiedzialni za utrzymanie Veltins-Arenę tuż po jej wybudowani wpadli więc na pomysł okraszenia obiektu mottem “Wszystko o klasę lepsze”. Dewiza ta ma bezpośrednie nawiązanie do konstrukcji obiektu. Stadion posiada bowiem wysuwaną murawę, rozsuwany dach czy też ruchome trybuny. Trzeba przyznać, że jak na budowlę wzniesioną ponad 20 lat temu są to udogodnienia zdecydowanie warte pochwały.

Na obiekcie w Gelsenkirchen odbywają się również liczne wydarzenia niezwiązane z piłką nożną. Mowa tu chociażby o meczach hokejowych, spotkaniach futbolu amerykańskiego, galach bokserskich czy też wyścigach żużlowych z cyklu Grand Prix.