Volksparkstadion – najważniejsze informacje

Hamburger SV to zespół rozgrywający swoje domowe mecze na Volksparkstadion. Jeden z najstarszych klubów piłkarskich w Niemczech nie prezentuje w ostatnich latach zbyt wysokiego poziomu, ale na stadionie mimo to pojawia się zwykle komplet publiczności. Podobnie będzie z pewnością także podczas EURO 2024.

Najważniejsze informacje o Volksparkstadion

Bardzo niewielki odsetek wszystkich stadionów w Niemczech od początku swojego istnienia pozostaje przy tej samej nazwie. Do takiego wąskiego grona należy m.in. Volksparkstadion.

Obiekt w Hamburgu powstał w 1953 roku, ale w latach 1998-2000 przeszedł solidną modernizację, w wyniku której urósł właściwie na nowo. Przebudowa, za którą odpowiadała firma Mos Architekten i inżynierowie z SBP, pochłonęła około 97 mln euro.

Miasto: Hamburg
Klub: HSV Hamburg
Pojemność turniejowa: 49 000
Mecze na EURO 2024:

  • Chorwacja – Albania
  • Polska – Holandia
  • Gruzja – Czechy
  • Czechy – Turcja
  • ćwierćfinał

Stadion w Hamburgu przynajmniej przez kilka godzin podczas EURO 2024 może zyskać mocno Biało-czerwone barwy. Stanie się tak oczywiście z uwagi na grupowe spotkanie podopiecznych Michała Probierza z reprezentacją Holandii. Będzie to nasze pierwsze starcie na turnieju. Oprócz tego na Volksparkstadion odbędą się także mecze Chorwacja – Albania, Gruzja – Czechy, Czechy – Turcja, a także jeden ze ćwierćfinałów.

Hamburg gościł także piłkarzy na mundialu w 2006 roku. Wówczas także polska grupa grała na tym stadionie, ale akurat nie my, tylko Ekwador z Kostaryką. Również i ćwierćfinał wtedy odbył się na Volkparkstadion – Italia pokonała Ukrainę 3:0.

Na Volksparkstadion bez udziwnień

Niektóre areny nadchodzących mistrzostw Europy posiadają liczne cechy charakterystyczne. W przypadku Volksparkstadion takowych szukać jednak próżno.

Trybuny dzielą się na dwa poziomy. Pomiędzy nimi znajduje się strefa VIP. Ośmiotonowa membrana użyta do budowy zadaszenia dość umiejętnie zakrywa widzów podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Znakiem rozpoznawczym Volksparkstadion był wielki zegar odmierzający czas od momentu, w którym HSV Hamburg zadebiutowało w Bundeslidze, aż do chwili, kiedy to Rothosen spadli na zaplecze niemieckiej ekstraklasy. Został on zdemontowany po zakończeniu kampanii 2017/2018 po 54 latach 261 dniach 36 minutach i 10 sekundach obecności HSV w piłkarskiej elicie.