Finaliści Copa America: Ekwador

Mało kto pamięta dziś o istnieniu Wielkiej Kolumbii. Nie mowa tu o kapitalnej drużynie „Los Cafeteros” z przeszłości, ale o Republice Kolumbii utworzonej w 1819 roku. Poza krajem Escobara, w jej skład wchodziła także Wenezuela, Panama oraz jeszcze jedno małe państewko. Powstałe dzięki Simonowi Bolivarowi ,kondominium trwało zaledwie do 1831 roku, wtedy też pomysłodawca utworzenia zrzeszonego kraju zmarł. Wielka Kolumbia podzieliła się według wcześniejszego podziału i tak drugie życie zyskał także Ekwador.

Opisując ten kraj należy wspomnieć o słynnych Wyspach Galapagos. Są one zdecydowanie największą atrakcją turystyczną Ekwadoru. Około 15 milionów mieszkańców, może się także chwalić faktem, że ich kraj od zachodniej strony otaczają pasma górskie Andów, a od wschodniej nizina Amazonki. Nie zmienia to jednak faktu, że przeciętny europejczyk zakochany w futbolu, Ekwador skojarzy przede wszystkim z piłkarzem Manchesteru United – Antonio Valencią.

Zanim polskim kibicom przyjdą do głowy słynne „Manieczki”, w oczy razi ekwadorski motyw z Mundialu w 2006 roku. Anonimowa wtedy drużyna pokazała biało-czerwonym lekcję futbolu wygrywając 2:0. Może nie byłoby w tym nic dziwnego, gdy nie fakt, że pół roku wcześniej w towarzyskim meczu obu reprezentacji w Barcelonie, Polacy wygrali pewnie, bo aż 3:0.

ekwador

Największe sukcesy tej reprezentacji to właśnie ostatnie lata. Awansowali oni do Mundialu w 2002 w Korei i Japonii, jednak wygrali tam tylko z Chorwatami i zakończyli przygodę na fazie grupowej. Cztery lata później poszło im już lepiej. Dwubramkowe zwycięstwo z drużyną Pawła Janasa oraz tryumf nad Kostaryką dał im awans do 1/8 finału, w którym jednak po golu Davida Beckhama przegrali z Anglikami 0:1.

Ekwador pod wodzą Reinaldo Ruedy był blisko powtórzenia sukcesu w ubiegłym roku. Ekipa z Ameryki Południowej w grupie z Francją, Szwajcarią i Hondurasem zdobyła cztery punkty, do końca licząc się w walce o awans. Rueda ustąpił wtedy ze stanowiska. Zastąpił go Sixto Vizuete, jednak od stycznia obowiązki selekcjonera zaczął pełnić już były selekcjoner Boliwii – Gustavo Quinteros.

W Copa America, Ekwador nie osiągał znaczących sukcesów. W 1959 i 1993 stał tuż obok podium, na czwartym miejscu i to pomimo, że występował w tej imprezie aż 25 razy. Dwukrotnie był gospodarzem zawodów. W okraszonym czwartym miejscem 1959 oraz 1947 roku.

Quinteiros, były boliwijski piłkarz, nie osiągał nigdy znacznych sukcesów na ławce szkoleniowej. Na turnieju w Chile ma do dyspozycji wyrównaną grupę piłkarzy. Pod nieobecność kontuzjowanego Antonio Valencii, miano największej gwiazdy dzielić będą Enner Valencia, Christian Noboa, Jefferson Montero czy Walter Ayovi. Ponadto, w składzie Ekwadoru roi się od graczy krajowego Independiente del Valle, aktualnego vice-mistrza kraju.

Szczególnie dla napastników z Premier League, Ennera Valencii (West Ham United) i Montero (Swansea) może to być przełomowy turniej. Pierwszy z nich pokazał się z dobrej strony na Mundialu w Brazylii. Obaj mają przeciętne sezony za sobą, choć zdecydowanie bardziej zadowolony może być z siebie gracz Łabędzi.

Ekwadorczycy zależni będą właśnie od tych dwóch napastników, jednak o ich sile na pewno świadczy wyrównany, choć może nie do końca znany kibicom zespół. Zagrają oni w meczu otwarcia z Chile i będzie to prawdziwy test dla podopiecznych Quinterosa. Poza gospodarzami, będą szukać punktów z Boliwią i osłabionym Meksykiem. Ich awans do dalszej fazy turnieju wydaje się bardzo prawdopodobny.

Kadra Ekwadoru na Copa America:

Bramkarze: Alexander Domínguez (Liga de Quito), Esteban Dreer (Emelec), Librado Azcona (Independiente del Valle).

Obrońcy: Juan Carlos Paredes (Watford), Frickson Erazo (Gremio), Gabriel Achilier (Emelec), Jhon Narvaez (Emelec), Oscar Bagüí (Emelec), Walter Ayoví (Pachuca), Arturo Mina (Independiente del Valle), Mario Pineida (Independiente del Valle).

Pomocnicy: Christian Noboa (PAOK), Renato Ibarra (Vitesse), Michael Arroyo (América), Pedro Quiñónez (Emelec), Osbaldo Lastra (Emelec), Fidel Martínez (Pumas), Jonathan Gonzáles, (Universidad de Guadalajara), Juan Cazares (Banfield).

Napastnicy: Enner Valencia (West Ham), Jaime Ayoví (Godoy Cruz), Jefferson Montero (Swansea), Miller Bolaños (Emelec)

Terminarz: 

12.06. Chile – Ekwador 1.30

15.06. Ekwador – Boliwia 23.00

19.06. Meksyk – Ekwador 23.00