Adidas pozwał FC Barcelona i Nike

1

Niemiecka firma pozwała kataloński klub i Nike. Zdaniem Adidasa koszulki FC Barcelona wyprodukowane przez ich amerykańskiego konkurenta są plagiatem. Podobno koszulki Barcelony kojarzą się z produktami Adidasa. 

Sprawa toczy się tylko o jeden z elementów nowej koszulki Barcelony. Konkretnie chodzi o cienkie paski które występują na koszulkach „Blaugrany”. Jest ich dokładnie siedem i zdaniem niemieckiego koncernu łudząco przypominają one jego znak firmowy.

2

Cała sprawa wydaje się dość absurdalna, a tym bardziej pozew do sądu złożony przeciwko Barcelonie. Klub jest tylko zleceniodawcą projektu, nie wnika w to, jak będzie wyglądała koszulka. Amerykański koncern zwykle daje swoje propozycje po zbadaniu rynku. Tym razem jednak od dłuższego czasu Barcelona informowała o tym, że koszulki na sezon 2016/2017 będą wzorowane na tych z sezonu 1991/1992. Nie raz informował o tym prezydent katalońskiego klubu, Josep Maria Bartomeu.

Trzeba przyznać, że nie mijał się z prawdą, bo faktycznie są bardzo podobne do tych sprzed ponad dwudziestu lat. Oczywiście tamte również posiadały cienkie paski, które to zdaniem Adidasa są jego znakiem rozpoznawczym.

abc

Cała sprawa trafiła do USPTO (Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych). Jeśli urząd ten uzna, że Adidas ma rację, to Nike i Barcelona będą musiały zmienić projekt koszulek oraz wycofać te, które są obecnie na rynku. Wiąże się to oczywiście z gigantycznymi stratami. Mało prawdopodobne jest jednak to, by Adidas coś ugrał w tej wojnie.

Jak Wam się wydaje, można pomylić koszulki Barcelony z produktami Adidasa? Czy jest możliwe, żeby ktokolwiek pomyślał, że ten produkt stworzył niemiecki koncern?

Komentarze

komentarzy