Bilans dwóch ostatnich okienek transferowych. Zaskakujący wicelider w zestawieniu strat!

Jakiś czas temu w topowych ligach zamknięto możliwość zimowych zakupów. Można zatem podsumować ostatnie dwa okna transferowe w wykonaniu najlepszych drużyn w Europie. Które zespoły wydały najwięcej? Kto może pochwalić się najlepszym profitem? 

W kategorii dodatniego bilansu, lider raczej nie zaskakuje. Pierwsze miejsce należy do Chelsea. Zespół ze Stamford Bridge w letnim oknie nie mógł dokonywać wzmocnień ze względu na zakaz transferowy. Drużynie z Londynu udało się jedynie przeprowadzić definitywną transakcję związaną z Mateo Kovaciciem. Chorwacki pomocnik przebywał w klubie, gdy Chelsea otrzymała zakaz, więc „The Blues” mieli prawo sprowadzić gracza na stałe.

Dzięki odwołaniu, które zostało rozpatrzone pozytywnie, ekipa prowadzona przez Franka Lamparda mogła wzmocnić swój skład zimą. Klub ze stolicy Anglii nie zdecydował się jednak na transfery, dlatego suma wydatków w dwóch ostatnich oknach wynosi „zaledwie” 38 milionów funtów.

Chelsea o wiele więcej zarobiła na sprzedaży. Większość zysków pokrywa oczywiście transfer Edena Hazarda do Realu Madryt. Ze wszystkich graczy, „The Blues” łącznie otrzymali 211 milionów funtów. Oznacza to, iż profit klubu wynosi 173 mln funtów, co pozwala Chelsea zająć pierwsze miejsce.

Odpowiednio drugie i trzecie miejsce zajęli Benfica i Ajax. Zespół z Lizbony sprzedał za ogromne pieniądze Joao Felixa do Atletico. Ajax natomiast na fali świetnego wyniku w Lidze Mistrzów pożegnał się m.in. Matthijsem de Ligtem i Frenkie de Jongiem.

Kto przeznaczył najwięcej?

Pozycja lidera padła łupem Realu Madryt. „Królewscy” przeznaczyli na nowych zawodników ogromne pieniądze w letnim oknie transferowym. Do zespoły dołączyli m.in. wspominany wcześniej Hazard, Luka Jovic czy Ferland Mendy. Podsumowując zysk i wydatek, ujemny bilans Realu wynosi 153 miliony funtów.

Dość niespodziewanie, drugie miejsce zajmuje Aston Villa. Beniaminek Premier League przede wszystkim nie zarobił praktycznie żadnych pieniędzy z tytułu sprzedaży zawodników. Klub zainwestował natomiast prawie 150 milionów funtów na wzmocnienia. Ujemny bilans ekipy wynosi ostatecznie 143,5 miliona funtów.

Na ostatnim miejscu podium uplasowała się Barcelona. „Duma Katalonii” wydała nieco mniej pieniędzy niż Real, ale także nie zarobiła takiej kwoty ze sprzedaży, jak „Królewscy”. Ostatecznie ujemny bilans ekipy z Camp Nou wynosi 140 milionów funtów.

 

Komentarze

komentarzy