Chcesz uczcić pamięć weteranów wojennych? Licz się z karami FIFA!

poppy

W listopadzie FIFA wszczęła postępowanie przeciwko Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Powód? Upamiętnienie weteranów wojennych poprzez symbol czerwonego maku. W listopadzie Anglicy w meczu ze Szkocją wystąpili w czarnych opaskach z symbolem czerwonego maku. Miała być to forma upamiętnienia żołnierzy poległych na frontach. FIFA uznała to jako symbol polityczny.

Brytyjscy piłkarze chcieli w ten sposób uczcić pamięć ludzi zmarłych w trakcie wojny. Zwykle tradycję tę piłkarze podtrzymywali w meczach klubowych. Teraz, gdy pamięć poległych uczcili podczas meczów reprezentacyjnych, problem dostrzegła FIFA. W trakcie spotkań międzynarodowych zabronione jest bowiem manifestowanie wszelkiego rodzaju symboliki związanej z polityką czy religią. FIFA uznała, że czerwone maki znajdujące się na czarnych opaskach łamią ten zakaz. Listopadowy pojedynek Anglii ze Szkocją był okazją do uczczenia pamięci zmarłych nie tylko poprzez charakterystyczne opaski. Na mecz zaproszono weteranów wojennych, a samo spotkanie zostało poprzedzone minutą ciszy.

maki

A co z Irlandią Północną i Walią? Wprawdzie zawodnicy rozegrali swoje spotkania z czarnymi opaskami, lecz nie znalazły się na nich symbole czerwonego maku. Mimo to przed meczem uczczono pamięć poległych minutą ciszy. Kibice zaś posiadali transparenty upamiętniające weteranów wojennych, a także ułożyli charakterystyczną mozaikę symbolizującą czerwony mak. FIFA nie była zadowolona z takiego rozwoju sytuacji i postanowiła ukarać także irlandzką i walijską federację.

W sytuacji Anglików i Szkotów, już przed meczem wnioskowano o wyrażenie zgody na użycie owej symboliki. FIFA nie wyraziła zgody, co spotkało się z oburzeniem samej Premier Wielkiej Brytanii – Theresy May. – Nasi piłkarze chcą uczcić pamięć tych, którzy oddali życie w walce o nasze bezpieczeństwo. Powinni mieć do tego absolutne prawo. Zanim FIFA zacznie mówić nam, co mamy robić, niech najpierw posprząta we własnym ogródku – grzmiała Premier May.

FIFA ostatecznie postanowiła ukarać wszystkie cztery reprezentacje. Tym samym angielska federacja piłkarska jest zobligowana do zapłacenia 35 000 funtów kary, szkocka i walijska – 15 000 funtów, a irlandzka 12 000 funtów. Żadna z reprezentacji nie została ukarana odebraniem punktów, co również wchodziło w grę. Jak FIFA uzasadnia swoją decyzję?

Naszą intencją nie jest kwestionowanie bądź ocenianie tego rodzaju obchodów. W pełni respektujemy wszystkie ważne wydarzenia związane z historią każdego kraju. Jednakże w grę wchodzą ustalone zasady, które muszą być respektowane przez wszystkich w sposób jednakowy. Wszelkie symbole, mające tło polityczne bądź religijne, są surowo zabronione. Na stadionie jest miejsce tylko i wyłącznie na sport.