Czy to ostatni sezon Roberta Lewandowskiego w Bayernie Monachium?

Wiele wskazuje na to, że z perspektywy polskiego kibica, najgorętszym tematem w letnim oknie transferowym będzie przyszłość Roberta Lewandowskiego. Reprezentant Polski nadal nie uzgodnił z Bayernem Monachium warunków nowego kontraktu. Z kolei obecna umowa obowiązuje tylko do końca przyszłego sezonu. Czy Robert Lewandowski spędza ostatnie święta Wielkanocne w Monachium? 

Jeszcze kilka tygodni temu wszelkie spekulacje dotyczące ewentualnego transferu Roberta Lewandowskiego przyjmowaliśmy z olbrzymią rezerwą. Od tego czasu nasiliły się doniesienia na temat polskiego napastnika. O wstępnych rozmowach informowali czołowi dziennikarze. Fabrizio Romano potwierdził, że Pini Zahavi dyskutuje z przedstawicielami Barcelony.

Robert Lewandowski z pewnością zdaje sobie sprawę, ze przed nim najprawdopodobniej ostatni duży kontrakt w karierze. Polak cały czas błyszczy na murawie, co potwierdzają statystyki. 33-latek strzelił 47 goli oraz zanotował 4 asysty w 41 występach (stan przed meczem z Arminią Bielefeld).

Nic dziwnego, że Lewandowski liczy na atrakcyjną propozycję od Bayernu Monachium. Na ten moment „Bawarczycy” niespecjalnie spieszą się z przedstawieniem konkretnej oferty.

Bayern pewny siebie

Zarząd niemieckiego klubu jest jednak pewny siebie. Jeszcze przed meczem z Villarreal o sytuacji Roberta Lewandowskiego wypowiedział się Oliver Kahn, który nie ma wątpliwości, że Polak zostanie w Bayernie na kolejny sezon: Nie jesteśmy szaleni, by rozmawiać o transferze zawodnika, który w każdym sezonie zdobywa dla nas 30-40 bramek. Na pewno będzie z nami w przyszłym sezonie.

Na dalszy pobyt w Lewandowskiego w Monachium liczy również Nagelsmann, który z kolei oznajmił, iż nie wyczuwa, by Polak chciał opuścić klub: Nigdy nie miałem wrażenia, że chce odejść. W naszych rozmowach można wyczuć, że chciałby zostać. Liczę na to, że dalej będzie w moim zespole. Mam nadzieję, że najbliższa przyszłość wszystko wyjaśni. 

Jak nie teraz, to kiedy?

Pozostaje pytanie, czy Robert Lewandowski chce kontynuować karierę w Bayernie i Bundeslidze. „Bawarczycy” mają za sobą bardzo rozczarowujący występ w Lidze Mistrzów. Porażka w dwumeczu z Villarrealem zapewne przekreśliła szanse naszego reprezentanta na zdobycie Złotej Piłki. W przeszłości 33-latek miewał świetne sezony i jednocześnie sięgał po ważne trofea. Niektórzy eksperci nie mają wątpliwości, że pewnego rodzaju dyskredytowanie osiągnięć Lewandowskiego jest efektem jego gry w Bundeslidze, a nie w LaLiga czy Premier League.

Wydaje się, że Robert Lewandowski ma ostatnią szansę, by zmienić klub. Na ten moment największe zainteresowanie wykazuje Barcelona, która prowadzi rozmowy z agentem Polaka. Projekt Xaviego zapowiada się bardzo ciekawie. Z kolei reprezentowanie barw „Dumy Katalonii” zapewne umocni pozycję Lewandowskiego w piłkarskim świecie.

Co zrobi Bayern?

W sytuacji, gdy Robert Lewandowski dojdzie do porozumienia z Barceloną w sprawie warunków kontraktu, 33-latek cały czas musi liczyć na pomyślne negocjacje na linii Bayern – Barcelona. I tutaj może być największy problem. Przedstawiciele „Dumy Katalonii”  z pewnością chcą wykorzystać chęć zmiany otoczenia przez Lewandowskiego, a także wezmą pod uwagę obecny kontrakt Polaka i jego wiek.

W związku z tym, oferta Barcelony może być znacznie niższa niż wymagania „Bawarczyków”. Niewykluczone, że dojdzie do sytuacji, w której Robert Lewandowski będzie musiał poczekać z przenosinami do innego klubu i odejdzie w przyszłym roku na zasadzie wolnego transferu. Jedno wydaje się pewne. Najbliższe tygodnie powinny być bardzo ciekawe.